Koronavirüs nedir? Nerede çıktı, Belirtileri, ne kadar ölümcül?

11.03.2020
Koronavirüs nedir? Nerede çıktı, Belirtileri, ne kadar ölümcül?

Koronavirüs nedir? Belirtileri, görüldüğü ülkeler, aşısı bulundu mu? ne kadar ölümcül? kaç kişi öldü? Türkiye’de görüldü mü gibi sorularınızın cevabına yorumguncel.com’dan ulaşabilirsiniz.

Koronavirüs nedir?

Koronavirüs 2020 yılının ilk aylarından itibaren Dünya’da başta Çin olmak üzere yoğun bir biçimde etkileyen hastalığın adıdır. Aralık 2019’da ilk oalrak Çin’in Wuhan kentinde görülen hastalık 2020’nin ilk günlerinde hızlı bir biçimde yayılarak ölümlere sebep olmuş ve Çin’in Wuhan Kenti’nin kısa süre içerisinde karantinaya alınmasına neden olmuştur. Çin’de yenilen bazı hayvansal yemeklerden ortaya çıktığı düşünüle Koronavirüs, ilk olarak ‘2019-nCov’ olarak bilimsel olarak adlandırılsa da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ‘Covid-19’ olarak resmi bir boyuta taşındı.

WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19’un “korona”nın co’su, “virüs”ün vi’si ve hastalık kelimesinin İngilizcesi “disease” sözcüğünün d’sinden türetildiğini söyledi.

Koronavirüs’ün belirtileri

Çin’de ortaya çıkan hastalık kısa süre içerisinde uluslararası ilişkilerin devam etmesi nedneiyle Dünya’nın farklı ülkelerine yayılım gösterdi. Dünya’da bilinen 11 ülkeye yayılan virüsün belirtileri ise yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı sorunları olduğu belirtiliyor. Orta derece soğuk algınlığı hastalığı ile vücudu ele geçiren Koronavirüs kısa sürede ölüme varacak semptonlara sebep olabiliyor.

Koronavirüs’ten korunma yolları neler?

WHO virüsten korunmak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

Ellerinizi yıkayın – sabun veya el temizlik jelleri virüsü öldürebilir.

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatın ve sonrasında virüsün yayılmasına engel olmak için ellerinizi yıkayın.

Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının – elleriniz virüsün değdiği bir yere dokunursa virüs vücudunuza bulaşabilir.

Öksüren, hapşıran veya ateşi yüksek kişilerden uzak durun – 1 metre uzak durmak havaya bulaşabilecek virüsten korunmanızı sağlar.

Koronavirüs’ün aşısı bulundu mu?

Belli temel prensipler ile tedavi edilmeye çalışılanm hastalığın henüz bilinen bir aşısı bulunmuyor. Ancak çözüm bulma çalışmaları devam ediyor.

Koronavirüs ne kadar ölümcül?

Hastalığa yakalananların yüzde 81’i hastalığı atlatıyor. Yüzde 14’ü ciddi bir şekilde hastalığı atlatırken, yüzde 5 ‘i ağır hasta oluyor. Hastalıktan ölenlerin sayısı yüzde 1 ila 2 arasında seyrediyor.

Nasıl ortaya çıktı?

Koronavirüsler, önce hayvandan insana bulaşıyor. Ancak virüsleri kitlesel bir salgın tehdidi haline getiren, mutasyona uğrayıp insandan insana bulaşmaya başlamaları.

2019-nCoV virüsünün ilk olarak Vuhan’daki Huanan balık pazarında ortaya çıkmış olabileceği üzerinde duruluyor.

Bazı deniz canlıları Koronavirüs taşıyor olabilseler de, pazarda tavuk, yarasa, tavşan, yılan gibi başka hayvanlar da bulunuyor ve bunlardan birinin virüsün kaynağı olması çok daha mümkün görünüyor.

Türkiye’de görüldü mü?

Koronavirüs’ün en son uğradığı ülkelerden biri de malesef Türkiye oldu. 11 Mart 2020^de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de 1 kişide Koronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Sayının artmasından endişe ediliyor.

Dünya tarihinin akışını değiştiren Salgın hastalıklar tarihi

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR