Kült kıvamında dinlenilesi ve efsanevi 20 En iyi yabancı Rock şarkısı!

01.04.2020
Kült kıvamında dinlenilesi ve efsanevi 20 En iyi yabancı Rock şarkısı!

20 En iyi yabancı Rock şarkısı listesi… Gitar telleri büyüleyici seslerle birleştiği zaman kimi zaman yüzümüzde tebessüm bırakır, kimi zaman eğlendirir, kimi zamansa hüzün katar yüzümüze. Özellikle 20. yüzyıla damgasını vurmuş rock şarkılar vardır ki tüm duygularıyla etkisini hala sürdürmektedir. İşte biz de bu unutulmaz ve adeta klasikleşmiş 20 adet parçayı sizler için derledik.

İşte 20 En iyi yabancı Rock şarkısı

YOGÜ Listeleri Efsanevi 20 En iyi yabancı Rock şarkısı gururla sunar! 20’den geriye doğru sayıyoruz!

20- Ram Jam – Black Betty

Orjinal kaydı 1977 yılında çıkmış olan şarkı, Ram Jam’in belki de tek güzel parçası olarak karşımıza çıkmıştır.

19-ZZ Top – La Grange

Bir köyden ancak bu kadar güzel bir blues-hard rock grubu çıkabilirdi. Grup üyeleri uzun sakalları,şapkaları ve güneş gözlükleriyle meşhurdur. Hatta çekilecek traş reklamında traş olmaları için kendilerine kişi başı 1 milyon dolar teklif edilmiş lakin grup bunun imajları olduğunu savunarak reddetmiştir

18-The Eagles – Hotel California

Hakkında çeşitli rivayetler barındıran şarkı, özünde mutlu olmak için sürekli olarak bedensel haz peşinde koşmanın felsefesi olan “Hedoniz”(hazcılık)’ın bir alegorisi olarak görülmekte. Amerikan yaşam tarının aşırılıklarını, Amerikan rüyasının bilinmeyen karanlık yüzünü anlatır.

17-Lynyrd Skynrd – Sweet Home Alabama

Şarkı 1974 yılında çıkmış olup aynı yılda ABD listelerinde 8 numaraya ulaşmıştır. Aynı zamanda bu şarkı Neil Young’ın “Southern Man” ve “Alabama” parçalarına cevaben yazılmıştır.

16-Alice in Chains – Would

Grunge akımının bir diğer önemli temsilcisi Alice in Chains’in en çok bilinen parçası diyebiliriz. Vokal Layne Staley sesiyle adeta meydan okumuştur. Hiçbir aranjmanı da bu denli iyi olmayacaktır.

15-Pink Floyd – Comfortable Numb

Gitar sololarıyla tanınan ünlü grubun şarkısı 2004 yılında Rolling Stone dergisi tarafından hazırlanan “En İyi 500 Şarkı” listesinde 314. sırada yer aldı.Roger Waters ve David Gilmour bu şahane eserin mucitleridir.

14-Metallica – Enter Sandman

Grubun gitaristi Kirk Hammet’in “Metallica’nın en iyi iki şarkısından biri” olarak belirttiği parça MTV müzik ödüllerinde 1992-En İyi Metal Müzik Videosu ödülünü kazanmıştır.

13-The Doors – People Are Strange

Bir hikayeye göre grubun vokali Jim Morrison keyifsiz bir gününde hava almak için yürüyüşe çıkar. Dışarıda gezinirken bir evin bajçesinde parti veren insanlar görür. Oraya gidip içeri girer ancak kimse onu farketmez. Ardından Jim evine döner ve pu şarkıyı yazar.

12-The Beatles – Hey Jude

Müzikte sadeliğin mükemmelliği nasıl mı olur? The Beatles grubu buna gayet güzel cevap veriyor. Şarkının sözleri grubun üyesi Paul McCartney’e ait.

11-Pearl Jam – Black

Müzik endüstrisinin geleneksel yapısına karşı çıkmasıyla bilinen grubun çıkış yaptığı albüm olan “Ten”in içinde bulunan ve hafızalara kazınmış eseridir Black. Grubun vokali Eddie Vedder, sevdiği kişi tarafından terk edilmiş herkesin haykırışını seslendiriyor şeklinde de ifade edebiliriz.

10-Aerosmith – Dream On

Rolling Stone dergisinin “Tüm zamanların en büyük 100 sanatçısı” listesinde 57. sırada yer alan ve dünya çapında 150 milyon albüm satan Amerikalı grup, başta Grammy ödülü olmak üzere birçok ödül kazanmıştır. “Dream On” en çok bilinen şarkısı olarak dikkat çekmektedir.

9-Deep Purple – Smoke On The Water

https://www.youtube.com/watch?v=ikGyZh0VbPQ

Ünlü İngiliz rock grubu Deep Pruple daha önce birçok yerde kulağımıza fısıldanan bu şarkıyı “Machine Hend” albümüyle birlikte 1972 yılında çıkarmıştır.

8-Dire Straits – Sultans of Swing

Mark Knopfler’ın enfes solosunu barındıran şarkı “Debut” albümüyle birlikte 1978 yılında dinleyicilerin karşısına çıkmıştır.

7-Jimi Hendrix – Hey Joe

https://www.youtube.com/watch?v=fe82eYRjiBU

1960’lı yıllardan itibaren deyim yerindeyse zamana meydan okuyan müthiş bir Jimi Hendrix parçasıdır. Birçok grup ve şarkıcı tarafından aranjmana tabi tutulmuş hatta ülkemiz şairlerinden İsmet Özel’in göndermeler içeren şiirine dahi maruz kalmıştır.

6-Nirvana – Smells Like Teen Spirit

Nirvana’nın ikinci stüdyo albümü “Nevermind”dan çıkan açılış şarkısıdır. Çıktığı zamanlar ABD’den başlayarak neredeyse tüm dünyada sükse yapmıştır. Şarkının klibi ise 1992 MTV Video Müzik Ödülleri’nde “En iyi çıkış yapan artist” ve “En iyi alternatif grup” ödüllerini almıştır.

5-AC/DC – Back in Black

Hard Rock ve Rock N’ Roll kavramlarını belki de birebir bizlere yansıtan harika grubun albümlerine de adını verdikleri bu harika şarkıya da çoğu zaman denk gelmişizdir. Aynı zamanda albüm, Haziran 211 tarihine kadar tüm dünyada 50 milyon kopya satmıştır.

4- Guns N’ Roses – Sweet Child O’ Mine

Bu efsanevi grubun ses üstadı Axl Rose şarkıyı sonradan eşi olacak sevgilisi Erin Everly için yazmıştır. Şarkının klibi ise 1988 yılında ünlü müzik kanalı MTV tarafından “En iyi klip” olarak ödüllendirilmiştir.

3-Led Zeppelin – Stairway to Heaven

Şarkının çözümlemeleriyle ilgili birçok şey yazılıp çizilse de büyük bir klasik olduğu gerçeği değişmeyecektir. Ayrıca Guitar World dergisi, Jimmy Page’in bu şarkıdaki solosunu rock tarihinin en iyi solosu olarak seçmiştir.

2-Queen – Bohemian Rhapsody

1975 yılında “A Night at the Opera” albümünün incisi, şaheseri olarak sunulan şarkıyı Freddie Mercury yazmıştır. Söylenene göre şarkının yapım maliyeti her ne kadar bilinmese de yayındığı dönemin en pahalı Single’ı olarak adlandırıldı.

1-Bon Jovi – Wanted Dead or Alive

“Yıllar sonra çocuklarım bana ‘Sen geçmişte neler yaptın?’ diye sorduklarında elime gitarı alıp Wanted Dead or Alive’ı çaldıktan sonra ‘İşte ben buyum, ben bunu yaptım’ diyeceğim” Bon Jovi

YORUMLAR