Locke and Key (Dizi) 1.Sezon İnceleme| Netflix - Yorum Güncel

Locke and Key (Dizi) 1.Sezon İnceleme| Netflix

23.02.2020
Locke and Key (Dizi) 1.Sezon İnceleme| Netflix

Netflix’te 2020 Şubat ayı içeriklerinden biri olan ve en çok dikkat çeken dizi içeriklerin biriydi Locke and Key.  Öyle ki bende hiç vakit kaybetmeden hemen izlemeye başladım. Çok sürmeden hızlıca biten, çıtır çerez bir dizi diyebilirim ilk aşamada. Tabi bundan çok daha fazlası var…

Dizi hakkında bilgi almak için yazımızı ziyaret edebilirsiniz..

Locke & Key Dizisi

Dizinin senaryosu Joe Hill’in yazıp Gabriel Rodriguez’n çizdiği, çizgi romandan uyarlanarak hazırlanmış. Ancak çizgi romanın perdeye aktarılma süreci biraz sancılı olmuş diyebiliriz. Şöyle ki çizgi romanın 2011 yılında Fox tarafından Steven Spielberg’ün de yapımcısı olduğu dizi için bir pilot bölümü çekilmiş. Ancak beğenilmediği için proje iptal edilmiş. Ardından Universal tarafından üçlü bir seri film olarak düşünülmüş, ondan da vazgeçilmiş. Daha sonra Hulu tarafından düşünülen dizi projesi için bir pilot bölüm çekilmiş ancak onlar da vazgeçmişler. Bu basiretsiz çizgi romanı ise bundan tam 9 yıl sonra Netflix projeleri arasına almış. Dizinin senaristi olarak da efsane dizi Lost’un yazar ve yapımcısı Carlton Cuse ve Meredit Averill ile çalışmışlar. Şimdi gelelim Locke & Key dizinin konusuna..

Locke and Key Dizi Hakkında | Konusu

Dizi travmatik bir olay ile babalarının cinayete kurban gitmesinin ardından Seattle’dan Massachusetts’e taşınma kararı alan Locke ailesinin yaşadıklarını konu alıyor. Dizide küçük bir kasabaya taşınan Locke ailesi, tüm kasabanın gizemli bulduğu ve yüzyıllardır Locke ailesine ait olan Key House’a taşınır. Ancak bu ev sıradan bir ev değildir. Evde gizemli olaylara tanık olan Locke ailesi kendilerini büyük aile sırları içinde bulacaktır. 
Dizinin en sempatik ve en küçük karakteri Bode, Yeni taşındıkları evde fısıltılar duymaya başlar. Bu fısıltıların bazı anahtarlardan geldiğini keşfeden Bode, anahtarların ne işe yaradığını bulmak için bir arayışa çıkar ve anahtarların gizemiyle karşılaşır. İlk anahtar onu aklından geçirdiği yere götürünce bunu çok eğlenceli bulan Bode, zamanla diğer anahtarları bularak sihirlerini keşfetmeye çalışır. Ancak bu sihrin ardında olan bir başka kişi olan Dodge ile karşılaşınca bir çok aile sırrı ortaya çıkar ve işin tüm eğlencesi kaçacaktır. 

Locke and Key İnceleme

Locke & Key dizisi tek oturuşta izlenebilecek, çıtır çerez bir dizi diyebiliriz. Dizi fragmanını izlediğinizde gizemli bir çocuk dizisi gibi görünse de aslında +18 yaş sınırı var. +18 doğru bir karar sayılmaz bence ki dizi yetişkin bir fantastikten çok bir aile dizisi tadında. +18 olabilecek yalnızca bir yakınlaşma sahnesi olduğunu söyleyebilirim. Onun dışındaki gerilim ve fantastik öğelerin yaş sınırının altında olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki bundan çok daha korku öğesi barındıran Stranger Things dizisi dahi +16 yaş sınırı olan bir dizi.Dizinin en güzel taraflarından biri dizide sürekli merak duygusunun yüksek tutulması diyebiliriz. Gerek anahtarların keşfedilip, özelliklerinin anlaşılması oldukça heyecan verici. Bunun dışında her bölümde yeni aile sırlarının ortaya çıkması da oldukça keyifliydi ve merak duygusunu can sıkmadan sürekli yükseltti.

Dizide ki oyunculuklara gelirsek en başarılı bulduğum ve daha önce de The It filminde izlediğim Bode karakteri muzip ve meraklılığıyla diziyi en canlı tutan karakterdi. Kinsey karakteri biraz can sıkıcıydı ancak bunu rol gereği başarması da güzel oyunculuğunun göstergesi aslında. Dizi de olumsuz gördüğüm şeylerden biri kesinlikle anahtarların yeri diyebilirim. Özellikle dikiş makinesinin iğne yerinde olan ve tablonun üzerindeki anahtardı. Yani gerçekten ciddi misiniz diye bir sorguladım. Hele ki yalnızca gençlerin ve sihre tanık olanların hatırlayabildiği bir kurgu yaratılmışken, anahtarların göz önünde olması biraz saçma olmuş. 


Her şey bir yana dizi önü açık, daha bir sürü olay yaratılabilecek güzel bir fantastik dizi öğesi. Tabi ki yeni sezonlarda ilk sezondan bağımsız ve saçma olaylar serisi izlemedikçe izlenebilir, keyifli bir dizi örneği diyebiliriz. 

Locke & Key Dizisi Nerede Çekildi?

Dizi çizgi romanda Lovecraft olarak geçen bir kasaba da geçiyordu. Ancak dizi Massachusetts’in bir kasabası olan Hardford’da çekildi.

Locke and Key 2.Sezon Olacak mı? Ne Zaman?

Önü açık ve bir sürü yeni anahtarlarla bir sürü olay yaratılabilecek bir dizi olan Locke and Key Dizisi 2.sezon onayını aldı. Dizinin ikinci sezonuna dair henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak buna benzer gelişmeler için bizi web sitemizin bildirimlerini açarak ya da sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip bizi takip ederek haberdar olabilirsiniz..

Siz diziyi nasıl buldunuz? 

YORUMLAR