Lucifer 4.Sezon (Dizi) İnceleme (Netflix) - Yorum Güncel

Lucifer 4.Sezon (Dizi) İnceleme (Netflix)

Lucifer 4.Sezon (Dizi) İnceleme (Netflix)

Dc çizgi romanlarından uyarlanan Lucifer dizisi 3 sezon 57 bölümün ardından Netflix platformuna geçti. Bu transferin ardından Lucifer dizisinde neler mi oldu dersiniz? Lucifer dizisi hakkında genel incelememizi okumak isteyenler buradan ulaşabilir. Bu yazımızda Lucifer 4. sezonunu yorumlayacağız.

Lucifer dizisi 3 sezon Fox kanalında yayınlanmasının ardından kanalın reyting düşüşü sebebi ile iptaline karar verilmişti. Lucifer dizisinin izleyiciler her ne kadar 3.sezonda diğer sezonlara oranla daha az başarılı olsa da devam etmesini istediler. Bunun için Twitter üzerinden #Luciferıkurtar başlığı altında dizinin geri dönmesi için kampanya başlattılar. İzleyicilerin bu isteğini geri çevirmeyen ise Netflix platformu oldu. Yerel kanallara nazaran daha özgür olan bu platform ile Lucifer dizisinde elbetteki bir şeyler değişti.

Lucifer 4.sezonda neler oldu?

Önceki sezonlarda bir türlü Lucifer’a güvenemeyen Chloe sezon finalinde Lucifer’ın gerçek yüzünü görmüştü. Yüzünü ilk kez gösterdiği karakter Dr. Linda’dan insanlar için ne kadar zor olabileceğini gören Lucifer bu kez temkinliydi ve zaman tanıdı dedektife. Chloe içinde kolay olmayan bu süreçe yani 4.sezonda Luci’yi daha iyi anlamaya başlayan dedektif tam onu sevmeye hazırken bu kez Eve çıkıp geldi. Eve dizide Lucifer’ın ilk sevgilisi, bizim Adem ile Havva hikayesinden tanıdığımız  Havva aslında. Yani insanlığın başlamasına sebep olan ilk anne. Dizide güzel aynı zamanda sevimli olarak gösterilen Eve Lucifer’ın hayatını girer girmez altüst ediyor. Lucifer ise yıllardır beklediği sevgiyi Chloe’den bulamayınca Eve’nin aşkına karşılık veriyor. Bir süre sonra bu durumu kıskandırmak için yaptığını fark eden Luci Eve’den uzaklaşmaya başlıyor. Bu tema altında türlü olaylar gelişiyor.

Lucifer Netflix’e geçince neler değişti?

Yerel kanal ola Fox’da gerek dini konuları gerek bölüm sayısı bakımından daha özgür hale geldi Lucifer dizisi.  İlk üç sezon boyunca 20’den fazla bölüme sahip sezonlar ile konular uzadıkça uzuyordu. İzleyenlerin en çok yakındığı şeylerden biri de dizinin önceki bölümler ile bağlantısının kopuk oluşuydu. Dizinin Netflix platformuna geçmesi ile birlikte dizinin bölüm sayısı 10’a düştü. Sayının azalması ile birlikte aslında kalitesi de yükseldi demek mümkün. Birçok seveni tarafından 10 bölüm çok az görülse de aslında Fox kanalında izlediğimiz 57 bölüme nazaran daha doyurucu bölümler haline geldi. En büyük sorunlardan biri olan bölümler arası bağlantı da çözülmüş oldu bu arada. Her haliyle iyi bir hamle oldu yani.

Önceki sezonlarda Lucifer’ı yani şeytanı çok fazla göremedik. Yalnızca yüzünü görebildiğimiz şeytan tasviri biraz yetersizdi bence. Hikaye akışına göre bazen görmememiz gerektiği doğru fakat yine de gerçek şeytanın tasviri sürekli arka planda kalmıştı. Önceki bölümlerde belki de bunu yapacakları efekte para harcamak istemediler, kim bilir. Ancak 4.sezonda Lucifer’ı ilk kez Cehennemin Efendisi olarak gördük. Gerçek bir şeytan olarak, tüm gücüyle.

Diziye aynı zamanda yeni karakterler dahil oldu mesela Eve gibi. Bununla birlikte dizinin konusu biraz daha genişledi. Hikayesini bir türlü tamamlayamayan Charlotte’nin hikayesini sonunda istediği gibi tamamlayabildiğine tanık oluyoruz. Bu eminim hepimizin kalbine bir su serpiyor.

4.sezonda en önemli değişimlerden biri de doğaüstü olayların artık eskisinden daha fazla olması diyebiliriz. Yan karakterlerinde olaylara daha çok dahil edilmesi de cabası. Elbette önceki sezonlarda da dahildiler ama bu sezonda birçok karakteri daha yakından tanıdık. Dizi her anlamda genişledi yani. Bu genişlemede diziyi daha kaliteli hale getirdi.

Son olarak diziden bir müjde. Lucifer dizisi 4.sezon ile eskiye dair birçok şeye son vererek aslında bir tür final gibiydi diyebiliriz. Bu sebeple hayranlarında soru işareti bırakan dizinin 5. Sezon onayı geldi. Henüz yayınlanacağı tarih belli olmasa da biz sizler için takipteyiz. Sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizi takip edebilir, dizi incelemelerimizi ve son dakika haberlerini alabilirisiniz.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

  1. TeknoBH dedi ki:

    KEsinlikle mükemmel dizi..