Motosiklet Günlüğü Film | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Motosiklet Günlüğü, konusu, oyuncuları, film, filmi, yorum, yorumları, ekşi, imdb, izle, TRT 2, altyazılı izle, full izle, fragman, film izle, müzikleri, film analizi, film replikleri gibi aramalarınız için yorumguncel.com’u ziyaret edin.

30.04.2021
Motosiklet Günlüğü Film | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Motosiklet Günlüğü, konusu, The Motorcycle Diaries, oyuncuları, film, filmi, yorum, yorumları, ekşi, imdb, izle, TRT 2, altyazılı izle, full izle, fragman, film izle, müzikleri, film analizi, film replikleri gibi aramalarınız için yorumguncel.com’u ziyaret edin.

Film Hakkında

Brezilyalı Walter Salles‘in yönetmen koltuğuna oturduğu genç Ernesto “Che” Guevara ve arkadaşı Alberto Granado’nun 1950’li yıllarda Güney Amerika’yı dolaşmalarını konu alan 2004 yapımı biyografik filmdir. Arjantin, Fransa, Almanya, Peru, Şili ve Birleşik Devletler ortak yapımı olan filmde Ernesto Guevara rolünü Meksikalı genç oyuncu Gael García Bernal, Alberto Granado rolünü Arjantinli Rodrigo de la Serna oynamıştır.

Guevara ve Granado’nun günlükleri üzerine kurulan senaryoyu Jose Rivera kaleme aldı. Film dünya promiyerini Sundance Film Festivali ile yaptı.

Orijinal adı Diarios de motocicleta olan film uluslararası olarak The Motorcycle Diaries ismi ile tanıtıldı. Toplamda 2 saat 6 dakikadan oluşan macera, biyografi ve drama türündeki filmin imdb puanı 7,8‘dir.

Motosiklet Günlüğü Konusu

1950’li yılların başlarında Ernesto ve Alberto adlı iki genç, Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires’ten bir motosikletin tepesinde yola çıkarlar. Bir süre sonra araçları arızalanır ve gençlerin otostop çekmesi gerekmektedir. Artık yeniden halka iç içedirler. Bu durum, Latin Amerika’nın düşündüklerinden çok daha farklı bir yer olduğunu onlara fark ettirecektir. Kıtanın yaşadığı acılar, çarpık kentleşme, adaletsizlikler, yolsuzluklar, bu iki genci değiştirecektir. Bu sürprizlerle dolu yolculuk, sadece bu iki genç adamın değil, bir sürü ulusun kaderini değiştirecektir.

Motosiklet Günlüğü Oyuncuları

Filmde Ernesto Guevara rolünü Meksikalı genç oyuncu Gael García Bernal, Alberto Granado rolünü Arjantinli Rodrigo de la Serna oynamıştır.

Karakterleri

Gael García Bernal – Ernesto Guevara de la Serna
Rodrigo De la Serna – Alberto Granado
Mía Maestro – Chichina Ferreyra
Mercedes Morán – Celia de la Serna
Jean Pierre Noher – Ernesto Guevara Lynch
Lucas Oro – Roberto Guevara
Marina Glezer – Celita Guevara
Sofia Bertolotto – Ana María Guevara
Franco Solazzi – Juan Martín Guevara
Ricardo Díaz Mourelle – Uncle Jorge
Sergio Boris – Young Traveler
Daniel Kargieman – Young Traveler
Diego Giorzi – Rodolfo
Facundo Espinosa – Tomás Granado
Matias Gomez – Kid

Fragman

Motosiklet Günlüğü Yorum

kitabını da okudum, filmini de izledim. inanılmaz da haz aldım cidden. zaten hayallerinin peşinden koşan, yeni heyecanlar arayan özgür ruhlara hep özenmişimdir. bir motosiklet ve iki adam, fonda da gustavo santaolalla ezgileri…

ama hep derdim ”ben de bir gün yapacağım bunu. atlayacağım bir motora ve ver elini özgürlük ! ” che, bu serüvene başladığında 23 yaşındaymış. benimkisi biraz daha geç oldu ama anca hazırlayabilmiştim kendimi, yapacak bir şey yoktu. malum, toplumumuzda belli kalıplar vardır. mesela yan komşumuzdan gelsin ”şeytan işi bu ya, motor alınmaz” bunu duyan ev halkı da yan komşudan gelen pası, asiste çevirir ”gözümüz yollarda kalır hep. acaba eve döndü mü diye düşündürme bizi be oğlum”

  • ercy
    che eve döndüğünde günlüklerin sonuna şöyle bir not ekler ve bu cümle ile günlükleri bitirir;

“bedenimi savaşa hazırlıyorum; varlığımı, muzaffer proletaryanın canavarca uğultusu yeni bir kuvvet ve umutla yankılansın diye kutsal bir tapınağa çevireceğim.”

  • kaleci makabayasi

che’nin bağıra bağıra geliyorum dediği derlemesi.
filmini izlemedim, izlemeyi de düşünmüyorum; önyargıdan değil ama birşeyler eksik kalıyor hep.
kendisinin espri yeteneği, zekasını gösterdiği sahneleri tekrar tekrar okudum. mesela yemek yiyebilmek için şili’de yaptıkları taklitler, oyunlar harikaydı. astımla boğuştuğu günler, ingrid bergman hakkındaki değerlendirmesi, kolombiya’da uyuyabilmek için patır patır sivrisinek avladığı sahneler, bir gece kendilerini yine bir oyunla “davet ettirdikleri” yemekte ortamdaki kodaman herifin karısına asılması, “açlığımı bastırmak için bir oturuşta içtiğim” dediği bir paket sigara falan. küçücük şeyler ama bir insanın tam donanımla hayata karşı nasıl diklendiği, diklenirken de bunu espri konusu haline getirmesi kenara atılacak birşey değildir, ki sonra neyin ne olduğunu göstermiştir.

  • achtundsiebzug

benim ve sonra da kendisinin de pay çıkardığı cümlesi şuydu:

“bizim gibi kaşifler burjuvalara otel parası ödemektense ölmeyi tercih ederler.”

  • achtundsiebzug

ben de bi yerleri boyle gezmek istiyorum dinimiz amin.
gidijem bu yerden kacijam *

  • banane yaaaa

film boyunca sürekli bu anne kuzusu sayilabilcek efendilikte, üstelik astımlı, dans bilmeyen tıp öğrencisi ernesto nasıl oldu da devrimci bir mücadelenin önderi olan che guevara’ya dönüşebildi diye kendime sorup durdum. ta ki kendisi için doğum günü partisi verildiği gece, karşı kıyıdaki cüzzamlılarla birlikte kutlamak için, daha önce sağ salim yüzerek geçmeyi başaran kimsenin olmadığı amazon nehrine gecenin karanlığında dalıp karşıya yüzmeye başladığında sorumun cevabını aldım.

  • omer faruk polat

antik kent olayında aklım kaldı uzun süredir motor sürüyorum ama orasının yeri ayrı

  • ekobey
Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.