Necdet Elmas Kimdir? | Türkiye’nin İlk Gangsterinin Hayatı – Soygun Hikayesi

08.01.2020
Necdet Elmas Kimdir? | Türkiye’nin İlk Gangsterinin Hayatı – Soygun Hikayesi

Türkiye’de 1961 yılında Hollywood filmlerini aratmayan bir soygun yaşandı. İstanbul Çemberlitaş’ta Buğday Bankası soygunuyla başlayan macera Türkiye’nin gündemine oturdu. 6,35’lik tabancası, uzun boyu, irice güneş gözlükleri ve sağ yanağındaki izle tanınan Türkiye’nin ilk gangsteri denilen Necdet Elmas ’tan söz ediyoruz.

Necdet Elmas Kimdir? Nerelidir?

Yoksul bir ailenin çocuğu olarak Konya’da doğan Necdet Elmas, daha 12 yaşındayken evden kaçar. Çeşitli işlere girerek para kazanmaya çalışır ardından üniversiteyi kazanır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazansa da 2. Sınıfta okulu bırakır. Bir süre memurluk yapar, evlenir. Ancak 7 yaşındaki çocuğunu kanser sebebiyle kaybettikten sonra yasa dışı işlere yönelir. Yoksullara nazire yaparcasına Elmas soyadı ile kendini tanıtır.

Chevrolet marka arabalara karşı her zaman bir zaafı olan Necdet Elmas’ın ilk yasa dışı işi Chevrolet marka bir araba çalmak olur. Kısa süre içinde bu suç sebebiyle yakalanır ve 11 yıl hapis cezasına çarptırılır. Ancak bir süre sonra hapisten kaçmayı başarır. Polisle girdiği çatışmada tekrar yakalanır. Sultanahmet Cezaevi’ne gönderilen Elmas, kalp rahatsızlığı sebebiyle hastaneye sevk edilir. Hastane dönüşünde ona refakat eden askeri Emirgan’da rakı içmek bahanesiyle kandırır ve yeniden gittikleri mekanın tuvaletinden kaçar.

Soygun Hikayesi : İlk Soygunu Buğday Bankası, yıl 1961

7 Temmuz 1961 günüÇamberlitaş’ta bulunan Buğday Bankası’nı soymak için gider. Herkese ‘Eller yukarı, bu bir soygun!’ der. Ancak diğer soygunculardan farklı olarak eğitimli bir kişiliği,konuşması, giyimi kuşamıyla farklıdır. O dönemin basın dünyasında büyük ilgi gören Necdet Elmas, halk tarafından da büyük bir ilgi ile takip edilir.

Necdet Elmas, halkın bu büyük ilgisini de fark ederek ‘The Gangbuster of İstanbul’ imzasıyla gazetelere mektuplar göndermeye başlar. Bu mektuplarda kendisini yakalamaya çalışan polisleri eleştiren ve yeni soygun planlarını anlatarak alay eder. Ardından 18 Ağustos 1961’de meşhur Chevrolet arabası ile Polis Merkezi’ne 30 metre mesafedeki İş Bankası Kazlıçeşme şubesine soygun için gitmiş ve buradan 165 bin 850 lira çalmıştır.

Halk arasında büyük ilgi ile karşılanan Necdet Elmas’ın bir süre sonra taklitleri de çıkmaya başladı. Şöhreti tüm Tükiye’ye yayılan Türkiye’nin ilk gangsteri Necdet Elmas, dönemin darbe hükümeti tarafından sıkı takibe alınır. Asker ve polislerin işbirliği sağladığı büyük bir ekip günlerce aramalar yapılır. Hatta o kadar ki Cumhuriyet Gazetesi İstanbul Emniyeti’ne yardımcı olmak için Amerika’dan gangster olaylarını araştıran bir polis şefi getirilir. İşler daha da büyüdü Necdet Elmas’ın başına ödül koyulur. İhbar eden kişiye 100bin lira verileceği söylenir. 700 kişilik polis ekibi, askerler ile yapılan aramalar Amerika’dan gelen polis şefi hiçbiri Elmas’ı yakalamayı başaramamıştır.

Nasıl Yakalandı?

Başına koyulan 100bin liralık ödülü duyan ilk soygundan 12 gün sonra ev arkadaşı olan arkadaşının ihbarı üzerine 30 Ağustos 1961’de Darıca’da yakalandı. Tutuklanmadan önce tıraş olmak için izin alan Necdet Elmas, bir basın toplantısı düzenleyip polis ve halktan özür diler. Ancak bu olayda ilginç olaylar yalnız bundan ibaret de değildir. Tutuklanırken dahi sokakta gördüğü kadınlara kur yapmaya devam eder. Ceza evine götürülmesinin ardından polise kadınlar tarafından birçok arama gelir ve Necdet Elmas’ın dövülmemesini istediler.

20 yıl hapis cezasına çarptırılan Necdet Elmas 13 yıl sonra bir af ile hapishaneden çıktı. Beşiktaş’ta bir büfe açan Elmas, 15 Ocak 2017’de Antalya’da vefat etmiştir.  

Berlin Duvarı neden yapıldı? Neden ve nasıl yıkıldı?

Christiania : Kopenhag’ın Sanat Dolu Özgür Kasabası

YORUMLAR

canlı tv izle