Ömer Faruk Aksoy Kimdir? TRT 2 Evliya Çelebi Programı Sunucu - Yorum Güncel

Ömer Faruk Aksoy Kimdir? TRT 2 Evliya Çelebi Programı Sunucu

Ömer Faruk Aksoy kimdir, nereli, eşi, instagram, avukat, gazeteci, twitter, vikipedi, eşi kimdir, doğum tarihi, yaşı, kaç yaşında, Evliya Çelebi programı sunucu, TRT 2, biyografi, ekşi gibi aramalarınız için yorumguncel.com’u takip edebilirsiniz.

17.03.2021
Ömer Faruk Aksoy Kimdir? TRT 2 Evliya Çelebi Programı Sunucu

Ömer Faruk Aksoy kimdir, nereli, eşi, instagram, avukat, gazeteci, twitter, vikipedi, eşi kimdir, doğum tarihi, yaşı, kaç yaşında, Evliya Çelebi programı sunucu, TRT 2, biyografi, ekşi gibi aramalarınız için yorumguncel.com’u takip edebilirsiniz.

Ömer Faruk Aksoy Kimdir?

TRT 2 kanalında Evliya Çelebi programı sunucusu olarak yer alan Ömer Faruk Aksoy, 1952 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1972 yılında babasının isteği üzerine gittiği İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite eğitimini 1974 – 1979 yıllarında İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Eğitiminin ardından İsviçre’de fotoğraf eğitimleri aldı. Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerini bilmektedir. Bir oğlu ve bir kız evladı vardır. Yaklaşık 55 ülkeye seyahat etmiştir.

Kariyeri

Ömer Faruk Aksoy kariyerine fotoğrafçılık eğitimi alarak başladı. 1980 yılında İngitere’de belgesel çekimlerinde yer alan Aksoy, 1974 yılında Yeşilçam’da birçok sinema filminin görüntü yönetmenliği ve asistanlığını yaptı. Burada Cüneyt Arkın, Necla Nazır, Fatma Girik gibi isimlerle birlikte çalıştı. BBC, Discovery ve National Geographic kanallarına belgeseller çekti. Çekmiş olduğu belgeseller çoğunlukla Hac, Mekke ve Medine ile ilgilidir.

1960’lı yıllarda Türkiye’yi otostopla gezdi. Sinemacı olmak istedi ancak babası izin vermeyince 1972 yılının sonbahar ayında evden kaçarak Paris’e tek yön bilet aldı. Ardından İsviçre’de fotoğraf eğitimleri alan Aksoy burada 2 yıl yaşadı.

National Geographic’in Inside Mecca ve BBC’nin The Hajj: The Journey of a Life Time gibi önemli belgesel yapımlarda da görev aldı. Son senelerde de BBC, National Geographic, Discovery gibi kanallara hacla ilgili çekimler yaptı. Son çalışması da “İbni Battuta’nın Ayak İzlerinden Mekke’ye Yolculuk” adlı bir IMAX sinemasıydı. Orada da yönetmen yardımcılığı yaptı.

2009 yılında yapılan “Eşsiz Kareler Eşliğinde Bir Fotoğrafçının Objektifinden Kutsal Beldeler” isimli röportajı oldukça ilgi çeken bir yazı oldu.

Aksoy şimdilerde önceleri TRT World kanalı için çekilen ve 2.sezonu TRT 2 kanalında yayınlanan ve 21. yüzyılda Evliya Çelebi’nin takip ettiği rotaları bir seyyah edasıyla gezerek ayrıntılarını aktarmaktadır. Programın ikinci sezonunda Kafkasya, Üsküp, Sofya ve Bursa gibi şehirlerin yer almaktadır.

TRT 2 Evliya Çelebi programı sunuculuğu yapmaktadır.

Aksoy, 2019 yılında Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin (RTGD) geleneksel “Medya Oscarları Ödülleri”nde TRT 2’de yayımlanan Evliya Çelebi’nin Dünya Şehirleri programı ile Yılın Gezi-Kültür Programı Medya Oscarı’na layık görülmüştü.

Ömer Faruk Aksoy Yaşı | Kaç Yaşında?

69

İnstagram Hesabı

Kullanmıyor.

Aslen Nereli?

İstanbul

Eşi

Ekşi Sözlük

“trt 2’de evliya çelebi programını da sunan belgesel yapımcısı.

programlarındaki nezaketi, izleyicinin yüzünde bir tebessüm bırakıyor.”

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.