Parasite (Parazit) filmi incelemesi (2020 Oscar’ın en iyi filmi)

16.02.2020
Parasite (Parazit) filmi incelemesi (2020 Oscar’ın en iyi filmi)

Oscar tarihinde dili İngilizce olmayan ve ‘En iyi film ödülü’ne layık görülen ilk film Güney Kore’den çıktı. Parasite filmi Altın Küre ve BAFTA ödülleri ile dikkatleri çekmiş, Oscar’daki adaylıkları ile de şaşırtmıştı. Peki oscar’a göre 2019 yılının en filmi Parasite filmi bu ödülü gerçekten hak etti mi?

Hikayenin bir derinliği var

Parasite, Güney Kore’de yaşayan, ekonomik durumu çok iyi olmayan, angarya işler ile ailecek para kazanmaya çalışan bir ailenin hayatını işliyor. Filmde kullanılan öğelerin oldukça dikkat çekici olduğunu söylemeliyiz. Zira Güney Kore, aslında Kuzey ile ayrıldıktan sonra sürekli olarak savaş tehlikesi ile şekillenmiş aynı zamanda Kore halkının Dünya’ya açılan yüzü. Hikayenin geçtiği Bodrum katını andıran daireler ise halkın savaş anında korunması için yapılmış sığınak dairelerden. Devlet tarafından zorunlu hale getirilmiş olan bu daireler zaman içerisinde maddi durumu iyi olmayan ailelerin yaşadığı normal daireler haline gelmiş. Filmde hayatı irdelenen ailenin de yaşadığı evlerden birinin de böyle bir yer olmasının bir derinliği var diyebiliriz.

Verilmek istenen mesaj iyi verilmiş

Güney Kore’deki yoksul yaşama bir açıdan vurgu yapan film, zengin ile fakir Koreliler arasındaki farkı ortaya koyma açısından da oldukça usta bir senaryoya sahip. Fakir ailenin çocuğunun zengin bir ailenin kızına ders vermek için sahte evrak düzenleyerek işe alınması ile yoksul ailenin kaderi değişmiş gibi görünür. Ancak yoksulluk ile kötülük birleşince ortaya Zenginden beslenen parazit yoksul insanlar tablosu ortaya çıkar. Zenginlerin yorgunluğa yer olmayan şaşalı hayatından etkilenen ailenin zengin aile üzerinden geçinme planları filmin en iyi aktığı bölümleri olduğunu söyleyebiliriz. Filmin adının neden parazit olduğunu anladığım anlar da aslında tam olarak bu bölümler.

İnsanı düşündüren sahneler

Filmin sonuç bölümüne doğru Güney Kore’nin zenginlerinin villalarında yer alan daha korunaklı sığınaklarının olduğunu öğreniyoruz. Tabi haliyle işler burada bir miktar karışıyor. Elbette yaşanan hengamenin ardından parazit olmuş ailemizin işleri bok etmesi ile yağmurda eve doğru koştukları sahnede seyirciye verilmek istenen mesaj yerine ulaşıyor. Özellikle kenar mahallenin yoğun yağmur ile su baskınına uğraması ve su basmış evde tuvalette saklanan sigaranın evin kızı tarafından içilen sahne insanı düşünmeye gark ediyor.

Parasite (Parazit) filminin en çarpıcı sahnelerinden

Senaryo açısından da başarılı olan film, vermek istediği mesajı derinlemesine veriyor. Oscar’da aday olmasına elbette ki şaşırmadık. Ancak ‘En iyi film’ belki biraz fazla abartılı bir karar olabilir. Gene de filmi çok beğendik. Kore Sineması açısından bu ödülün yeni kapılar aralayacağı da kuşkusuz.

İMDB Puanı: 8.6

Parasite (Parazit) filmi fragmanı

92. Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu | Ödüller Üzerine Tahmin ve Yorumlar..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

canlı tv izle