Şapinuva Antik Kenti : Hititlerin 2. Büyük Şehri

04.01.2020
Şapinuva Antik Kenti : Hititlerin 2. Büyük Şehri

Şapinuva Antik Kenti nerededir? Şapinuva örenyeri, kanyonu, müzesi, anlamı, Çorum ile kaç kilometre, tarihi, hakkında bilgi, giriş ücreti, nasıl gidilir ve ziyaret saatleri kaç gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan ulaşabilirsiniz.

Tarihi hakkında bilgi

Şapinuva Antik Kenti, Çorumun Ortaköy ilçesinde bulunan tarihi Tunç Çağı’na dayanan bir antik kenttir. Hitit Krallığı’nın 2. Büyük kenti olarak bilinir. Hititlerin Anadolu’da hüküm sürdüğü dönemde stratejik olarak büyük önemi bulunan kent, Siyasi ve ekonomik olarak da öneme sahipti. Hititlerin idari açıdan da değer verdiği bu kent, son günlerde yeni buluntular ile çok kez gündeme gelmiştir. Örneğin, kentte yapılan keşiflerden birinde ‘Bu tablet size ulaşınca, 1701 askeri İshupittadan acele olarak sevmediniz ve onları iki gün içerisinde Şapinuva şehrine, Majeste’nin huzuruna getiriniz.’ Yazılı bir tablet bulunmuştur. Bu tablet Şapinuva Antik Kenti’nin Hititler için ne kadar önemli olduğunu da ortaya koymaktadır.

Şapinuva Sarayı ve Hattuşa

Kentte elde edilen birçok tablette Kral, kraliçe ve krallık hakkında bir çok veri vermektedir. İlk oalrak 1989 yılında yeri tespit edilen ve kazı çalışmalarına başlanan Şapinuva’da A binası ve B binası olarak planan bir çalışma prensibi belirlendi. Şimdiye kadar yapılan kazılarda bir çok tablet elde edildi. Elde edilen tabletlerde bir dönem bir kral ve kraliçenin burada ikamet ettiği ortaya çıkarıldı. Hititlerin başkenti olan Hattuşa’da Şapinuva Antik Kenti’nde bulunan sarayın tartıştığı bilinmektedir.

Şapinuva Kral ve Kraliçeleri

Tabletlerde elde edilen verilere göre, kral III. Tuthaliya’nın yanında yer alan kraliçe Taduhepa olduğu belirlenmiştir. Taduhepa III. Tuthaliya’nın ölümünden sonra Kral I. Şupiluliuma ile birlikte ülkeyi yöneten kraliçedir. Şapinuva şehri ayni zamanda ordu komutanlığının ve askerin sürekli olarak hazır bulunduğu bir yerdir.

Şapinuva, kendi idari bölgesinde yer alan şehirlerle birlikte oldukça geniş bir alana yayılmakta ve iki Fırtına Tanrısı adına ayrı ayrı yapılmış olan iki tapınağı, kraliçe sarayı, ordu komutanlığı ve belediye teşkilatı gibi önemli kurumlarıyla oldukça teşkilatlı bir şehir görünümündedir.

Kentten çıkarılan eserler Çorum Şapinuva Müzesi’nde sergilenmektedir.

Çorum Şapinuva Antik Kenti kaç kilometredir?

Çorum Şapinuva arası mesafe : 58 kilometredir ve yaklaşık 1 saatte ulaşılmaktadır.

Şapinuva Antik Kenti ’ne nasıl gidilir?

Çorum’un Ortaköy ilçesine ulaşılarak kente ulaşılabilir.

Şapinuva Müzesi’ne giriş ücreti ne kadar?

12 Lira.

*Zaman müzesi gibi bir kent: Stratonikeia Antik Kenti

**Nysa Antik Kenti : Coğrafya’nın babası Strabon’un eğitim aldığı kent

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

canlı tv izle