Tarihte ilk UFO olayı Osmanlı'da mı kaydedildi? - Yorum Güncel

Tarihte ilk UFO olayı Osmanlı’da mı kaydedildi?

Tarihte ilk UFO olayı Osmanlı’da mı kaydedildi?

Tarihte ilk UFO olayı, Tarihte ilk ufo vakası nerede kaydedildi, nasıl kaydedildi, nasıl anlatıldı, Osmanlı’da mı kaydedildi, nerede görüldü gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Tarihte ilk UFO olayı hakkında

Bugün Gaziantep’e bağlı olan Nizip’te 19 Ekim 1839 gecesi herkesi hayrete ve korkuya düşüren ışıklar görülmüştü. Sofya’daki Osmanlı arşivlerinde bulunan bir belge, UFO hadiselerinin tarihteki tanıklı-kayıtlı şimdilik ilk örneğini oluşturuyor.

Bu belge, Sofya’daki Osmanlı arşivlerinde çalışan Evgeni Raduşev tarafından ortaya çıkarılana kadar, yakın çağlarda UFO’lara dair ilk kayıt, 1878’de ABD’De Texas eyaletindeki bir köylünün dönemin yerel gazetesinde yayımlanan iddiasıydı.

Hayra yorulan bu olay, Osmanlılara felaket getirdi, 8 ay sonra Nizip Savaşı kaybedildi. II Mahmud kahrından öldü.

Tarihte ilk UFO olayı nasıl kaydedildi?

19 Ekim 1839 gecesi, günümüzde Gaziantep’e bağlı olan Nizip’te herkesi hayrete ve korkuya düşüren ışıklar görülmüştü. Bu ışıklarla ilgili tanıklıklar Osmanlı arşivlerine de girmiş; belgelerin Sofya Osmanlı Arşivleri’nde Evgeni Raduşev tarafından ortaya çıkarılmasıyla olay, tanıklı-kayıtlı ilk UFO vakası olarak tarihe geçmişti. Üstelik ortaya çıkarılan belgelere göre hadisenin birden çok tanığı vardı. Mardin Kadı Naibi Esseyyid Hacı İsmail Hakkı’nın İstanbul’a gönderdiği ilâm, haberi hayra yoruyordu. Kadı naibine göre bu ancak padişahın muzaffer olacağının işareti olabilirdi. Oysa bu tarihten sekiz ay sonra, 24 Haziran 1839’da Nizip yakınlarındaki savaşta Hafız Ahmet Paşa komutasındaki Osmanlı kuvvetleri, Mısırlı Kavalalı İbrahim Paşa karşısında ağır bir yenilgiye uğrayacaktı. Batıl inançları kuvvetli Osmanlı komutanı Hafız Ahmet Paşa’nın, parlak ve yetenekli bir asker olan İbrahim Paşa karşısında şansı olmadı. Savaş sadece dört saat sürmüştü. Sultan 2. Mahmud ise savaştan bir hafta sonra, 1 Temmuz 1839’da kahrından öldü.

Tarihte ilk UFO olayı nasıl anlatıldı?

Sofya Osmanlı arşivinde bulunan belgede, Mardin kadı naibi, gökyüzünde gördüklerini şöyle anlatıyordu:

“İşbu mübarek senenin yücelenmiş Receb ayının sonu (19 Ekim 1838) Perşembe gecesi saat dört buçuk sularında hatalardan uzak yüce Allah tarafından şiddetli rüzgâr ve fırtına çıktı. Korkunç bir karanlıkta göz gözü görmez oldu. Hemen o dakikada semada kıble ve şark arasında bir büyük sini kadar bir ulu nûr göründü. Ufuk gündüz gibi aydınlandı ve ışıldadı. Herkesi büyük bir korku sardı ve duaya yalvarışa yönelindi. Sonra o ulu nûr semada parça parça olup yeryüzüne düşmeye başladı. Bu ilâhi gerçeği, gerek Mardin şehri içinde gerek Haram adlı köyde bulunan Asakir-i Muntazama-i Şahane ve diğer kimseler gözlemlediler, gördüler. Adı geçen askerlerin yazısı ve ihbarı üzerine o büyük nûr yere düştüğünde karakol çadırında bulunan neferlerin kılıçlarının ve süngülerinin ucunda mum gibi ışıklar parlamış. Her ne kadar uçlarını silmişlerse de gitmemiş ama birkaç dakika sonra kendiliğinden kaybolmuş. Bu alâmet inşaallah velinimetimiz padişahımızın her yönden başarılı ve muzaffer olacağına delildir”.

Kaynak: NTV Tarih

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR