The Silence (Sükut) Film | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

The Silence (Sükut) filmi, konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, IMDb puanı, nerede çekildi, hangi ülke filmi, TRT 2 Filmleri, incelemesi, yorumları, fragmanı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

18.02.2021
The Silence (Sükut) Film | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

The Silence (Sükut) filmi, konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, IMDb puanı, nerede çekildi, hangi ülke filmi, TRT 2 Filmleri, incelemesi, yorumları, fragmanı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Film hakkında

9 Eylül 1998‘de Fransa’da ilk olarak vizyona giren İran yapımı filmdir. Film İran yapımı olmasına rağmen Tacikistan‘da çekilmiştir. Filmin yönetmenliğini ve senaryosunu Mohsen Makhmalbaf üstlendi. Filmin oyuncu kadrosunda Tahmineh Normatova, Nadereh Abdelahyeva ve Goibibi Ziadolahyeva yer alıyor. Yapım IMDb‘de bin 400’ü aşkın kişi tarafından oylandı ve 7,0‘lık puana sahip oldu. Film Türkiye’de ilk defa 2020 yılında TRT 2 tarafından yayınlandı. Filmin orijinal adı ise Sokout.

The Silence (Sükut) konusu

Filmin konusu, Tacikistan’da çekilen İran filmi Sükût (1998), ailesini geçindirmeye çalışan görme özürlü bir çocuğun hikayesini konu alıyor. Belki de görme engelli olduğu için, müzik Hurşid’i celp ve cezb etmektedir.. Mohsen Makhmalbaf imzalı film, ailesini geçindirmeye çalışan görme engelli bir çocuğun hikayesini konu ediniyor. Venedik Film Festivali’nden üç ayrı ödülle ayrılan filmdir.

Nesneleri çıkardıkları seslerle tanımlamadaki özel yeteneği nedeniyle, kör bir genç çocuk Tacikistan’da küçük bir köyde telli çalgı akortçısı olarak çalıştırılır. Kör olabilir ama bu göremeyeceği anlamına gelmez. İşe giderken sokaklardaki genç kızların sadece eşyalarına dokunarak sattıkları ekmeğin kalitesini anlayabiliyordu. Çevresine olan duyarlılığı nedeniyle dünyası daha renkli ve ilginç hale geldi. Tek sorun, sokak müzisyenlerinin performanslarından kolayca “baştan çıkarılması” ve işe geç gelmesidir.

The Silence (Sükut) oyuncuları ve karakterleri (Cast)

Filmin oyuncu kadrosunda Tahmineh Normatova, Nadereh Abdelahyeva ve Goibibi Ziadolahyeva yer alıyor.

Tahmineh Normatova – Khorshid
Nadereh Abdelahyeva – Nadereh
Goibibi Ziadolahyeva – Khorshid
‘in annesi

The Silence (Sükut) nerede çekildi?

Tacikistan’da çekildi.

Film yorumları

mohsen makhmalbaf filmidir. tacik kültürü ağırlıklıdır. çiçekli rengarenk tacik kıyafetleri süslüyor filmin her yanını. küçük kör bir çocuk ev kirası aklında seslerin peşinde yol alıyor. ayık kafayla izlemesi zor bir film. hafif leyla tatlı tatlı izlemek gerekir.

  • zerder / Ekşi Sözlük

“gözler, insanın dikkatini dağıtır. eğer gözlerini kapatırsan daha iyi öğrenirsin.” diyen hurşit’in öyküsü.

mohsen makhmalbaf filmidir ama sâfi iran filmi değildir; rengârenk geleneksel kıyafetleriyle, bozkırıyla ve atlarıyla, enstrümanları ve müzikleriyle makhmalbaf tarafından ustalıkla işlenmiş tacikistan filmidir aynı zamanda.

  • martin jacques mystere / Ekşi Sözlük

müzik aşkıyla yanıp tutuşan hurşid adlı iranlı kör bir çocuğun anlatıldığı güzel bir film. kırsal kesimdeki iran yaşamını merak edenler için izlenmesi gerekir özellikle.

  • onuruno / Ekşi Sözlük

Film fragmanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.