Türkiye ilk milli futbol maçını ne zaman yaptı?

26.10.2021
Türkiye ilk milli futbol maçını ne zaman yaptı?

Türkiye ilk milli futbol maçı kaç yılında yaptı, tarihte ilk milli maç kaç yılında yapılmıştır, Türkiye ilk milli maçı, türkiye a milli takım tarihi gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Türkiye ilk milli futbol maçı hakkında

Türkiye Milli futbol takımı tarihinde ilk milli maçı Taksimn Stadı’nda yaptı. Henüz daha Cumhuriyet ilan edilmemiş ancak gün sayarken, Türkiye’nin sahaya çıkacak bir milli futbol takımı vardı. Futbol maçları için en uygun yerlerden biri de işgal döneminde Fransız askerlerinin kullandığı Taksim topçu kışlası idi. İlk milli maç da İstanbul’un o dönem merkezi sayılacak olan Taksim Stadı’nda yapıldı.

Türkiye ilk milli futbol maçı ve Taksim Stadı

26 Ekim 1923’te, Türk millî futbol takımı Taksim Stadı’nda (Topçu Kışlası avlusu) ilk maçına çıktı. Cumhuriyet’in ilanından üç gün önce Romanya’ya karşı oynanan maçta, Fenerbahçeli Zeki Rıza’nın (Sporel) attığı gollerle beraberlik yakalandı ve maç 2-2 bitti. Derbi tarihinde Galatasaray filelerini en çok havalandıran oyuncu unvanını elinde bulunduran Zeki Rıza Sporel, sonradan milletvekili seçilmişti. General Harrington Kupası maçının da kahraman­larından olan futbol adamı, 1955-58 arasında Fenerbah­çe’nin başkanlığını yapmıştı.

Taksim Stadı ve Milli küme maçları

Mütareke döneminde kentin işgal edildiği yıllarda bir süre Fransız kökenli askerler Topçu Kışlası’nın bazı bölümlerinde kalmışlardı. Ayrıca kışlanın avlusunda bir spor sahası oluşturulmuştu. 1940’a kadar dünyanın tanınmış futbol takımları adı kışla olarak kalsa da askerî işlevini kaybeden bu avluda Türk takımları ile maçlar yaptı. İstanbul Amatör Futbol Ligi maçlarıyla Millî Küme karşılaşmaları da burada oynandı. Cumhuriyet’in ilk yılında Taksim Stadı adını alan Taksim Kışlası sahasında ayrıca atletizm, bisiklet, motosiklet yarışları; halter, eltopu, boks, eskrim, beyzbol, hokey, rugby, aletli ve aletsiz jimnastik müsabakaları düzenlendi; güreş, binicilik, atıcılık gibi alanlarda ilk millî müsabakalar burada yapıldı.

Kaynak: #Tarih

YORUMLAR