Allianoi Antik Kenti Tarihi | Nerede? | Nasıl Gidilir? | Yol Tarifi

Allianoi Antik Kenti nerede, hakkında bilgi, târihi, nasıl gidilir, kent harita, nerededir, bulunan yapılar, hangi şehirde, ziyaret saatleri, giriş ücreti gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Allianoi Antik Kenti Tarihi | Nerede? | Nasıl Gidilir? | Yol Tarifi

Allianoi Antik Kenti nerede, hakkında bilgi, târihi, nasıl gidilir, kent harita, nerededir, bulunan yapılar, hangi şehirde, ziyaret saatleri, giriş ücreti gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Allianoi Antik Kenti tarihi hakkında bilgi

“ Sağlık Tanrısı Asklepios Yurdu” olarak da adlandırılan Antik Kent, Helenistik Çağı zamanı içerisinde yerini almaya başlamıştır ve en aydınlık dönemini de Roma İmparatorluğu zamanı içerisinde Hadrian ile yaşamıştır. Kentin bir diğer isminin “ Sağlık Tanrısı Asklepios Yurdu” olarak adlandırılmasının da bir sebebi vardır elbette. Yunanlılar için büyük önem taşıyan ve saygı gösterilen Asklepios; bir hekim, şifa veren olarak oldukça başarılıydı. Öyle ki; ölmüş bir insanı bile dünyaya kavuşturmak, diriltmek gibi olağanüstü bir yeteneğe sahipti. Asklepios’un bu olağanüstü yeteneklerinden pek hoşnut olmayan Zeus, onu kıskandı ve Asklepios’u öldürttü. Yaşanan olay sonucunda Yunanlılar da, Allianoi Antik Kenti de içine dahil olmak üzere birçok kent merkezleri inşaa ettiler. Şifa olma özelliği ile ünlenen bu kentten, 45 derece su çıkmış ve aynı zamanda uzun zaman boyunca Hydroterapi ( su ile tedavi ) kenti olarak da görevde bulunmuştur. Kent, 30 bin metre karelik bir yeri kaplamaktadır ve termal kent olarak önem arz etmektedir. Araştırmaların yapılması sonucu, P. Aelius Aristides’in “Hiereoi Logoi” isimli eserinde Allianoi adı geçmektedir. Söylenene göre bu eser haricinde şimdilik kentin isminin geçtiği, kent hakkında yazıların olduğu veya bulunan herhangi kaynaklar ile karşılaşılmamıştır.

Allianoi Antik Kenti nerededir?

Kent, ismini zikretmekle doyamadığımız İzmir ilinin Bergama ilçesindedir. Yortanlı adlı barajın tam ortasında yer alan kent, Paşa Ilıcası’nda bulunmaktadır. Kent, Bergama-İvrindi karayolunun 18. km’sinden, Bergama’nın güneydoğusundan gidince karşımıza çıkmaktadır. Mahalle olarak ise Çaltıkoru Mahallesi’nde olduğu bilinmektedir.

Allianoi Antik Kenti’nde yer alan yapılar nelerdir?

Her ne kadar kent hakkında sadece tek bir kaynak bulunuyor olsa da yapılan araştırmalar ve bulunan kazılar sonucunda afrodit heykeli, termal havuzlar, iki adet Asklepios başı, heykeltraşlık parçalar, toroslar, çeşme, seramik fırınları, dükkanlar, şarap imalathanesi, antik kaideler gibi yapılar bulunmuştur.

Allianoi Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Kente, İzmir ilinin Bergama ilçesine varıldıktan sonra Çaltıkoru Mahallesi’ndeki Yortanlı Barajı’na giderek ulaşmak mümkündür. Burada kendi aracınızla veya şehir dolmuşları ile gitmek size kalmış.

Allianoi Antik Kenti ziyaret saatleri nedir?

Bergama Antik Kenti içerisinde yer alan Antik Kente yaz dönemi giriş saati 08:00 iken kapanış saati 19:00 olarak bilinmektedir. Kış dönemi ise giriş saati 08:00 iken kapanış saati 17:00 olarak bilinmektedir. Giriş ücreti ise 20 TL’dir. Ancak ziyaret saatlerinde veya açık-kapalı olma durumunda kentin tehlike altında olması sebebiyle değişiklikler olabilir.

Yararlanılan Kaynaklar:

Bergama Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Allianoi Antik Kenti

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Allianoi

https://bergama.tripod.com/tarih/allianoi/allianoiE.html

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.