Dolu Kadehi Ters Tut Grubu Kimdir? Solisti ve Grup Üyeleri - Yorum Güncel

Dolu Kadehi Ters Tut Grubu Kimdir? Solisti ve Grup Üyeleri

02.05.2020
Dolu Kadehi Ters Tut Grubu Kimdir? Solisti ve Grup Üyeleri

Dolu Kadehi Ters Tut grubu kimdir soruları arama motorlarında sıkça aranıyor. Dolu Kadehi Ters Tut grubu solisti kim, ne zaman kuruldu, grup üyeleri kim, isimleri, grup ismi, grup mu, grup solisti kim, nereli, şarkıları ve dahası için yorumguncel.com

Dolu Kadehi Ters Tut Grubu Kimdir?

Alternatif müzik gruplarından Dolu Kadehi Ters Tut grubu, Mürsel Oğul Can Ava ve Uğurhan Özay tarafından 2014 yılında “Lavuks” ismi ile İstanbul’da kuruldu. Grubun solisti Uğurhan Özay ve geri vokal, gitarist ve aynı zamanda prodüktörü olan üyesi ise Mürsel Oğulcan Ava’dır. Grubu kurmalarının amacı müzik piyasasına yeni bir soluk getirmek olan grup çoğunlukla dizi tadında klipleri ile de ön plana çıkıyor. Yayınladıkları kliplerinin neredeyse hepsinin yönetmenliğini Mürsel Oğulcan Ava yapmıştır. Red Hot Chili Peppers ve Twenty One Pilots gibi gruplardan etkilenmişlerdir. Bestelerinde Sabahattin Ali ve Özdemir Asaf gibi isimlerden esinlenen grubun, dijital platformlarda yayınladığı ve yapımcılığını tamamen kendilerinin üstlendiği 3 albüm, 2 EP ve 11 single’ı bulunmaktadır.

İlk Albümleri Polonya’nın Başı Belada!

Akustik ev kayıtlarını derledikleri ilk albümleri “Polonya’nın Başı Belada”yı 16 Aralık 2015’te yayınladılar ve ilk kliplerini “Aldattın Mı” parçasına çektiler. 2016 itibarıyla muhtelif mekânlarda akustik ve band şeklinde konserler vermeye başlayan grup, yıl sonunda ilk single’ları “#22”yi yayınladı.

Grup ikinci single’ları “Unut Ama Sev” yayınladılar. Ardından “Anamız Babamız Yok Deriz” adlı üçüncü single’larının klibinde homofobi, toplum baskısı, aile içi şiddet, sevgisizlik, ayrımcılık gibi konuları ele aldılar. Sonrasında dördüncü single’ları “Evim” yayınlandı.

Grup 2018 yılında Can Ozan ve Deniz Tekin’le söyledikleri “Belki”, klibiyle büyük ilgi gördü. İlk stüdyo albümleri “Dünyanın En İyi Albümü” ise 3 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı. 2018’in başlarında Can Ozan işbirliğiyle “Aklım Hep Firarda” isimli tekliyi klibiyle paylaştılar. Aynı yıl Dilan Balkay ile “Siz Bana Aldırmayın” parçasını yayınlandılar. 21 Eylül 2018’de 7 şarkıdan oluşan “Akustik Takılmacalar” isimli ilk EP’leri yayınlandı.

“Karanlık” Albümü Ve Sonrası

5 Nisan 2019’da “Karanlık” adlı stüdyo albümleri yayınlandı. Albümle aynı ismi taşıyan “Karanlık” şarkısını kliplendirdiler. “Gitme” parçasını Sedef Sebüktekin ile birlikte söylediler. Bu albüm, grup tarafından “Gerçekten yapmak istediklerimizi yapabildiğimiz ilk albümümüz” şeklinde tanımlandı.

Albümün mix’ini Barış Ergün, mastering’ini ise Red Hot Chili Peppers’ın Californication, By The Way ve Stadium Arcadium albümlerinin mastering mühendisliğini yapan Vlado Meller yaptı.

2020’nin başında “Kaçar Gider” adlı single’ları yayınlandı. İlk cover çalışmaları “Duvar” parçası oldu ve bu parça “Ezginin Günlüğü 40 Yıllık Şarkılar” albümünde yayınlandı. Grubun onuncu single’ı 1 Mayıs’ta yayınlanan “Neyin Nesi” oldu. Moawk, educatedear ve kahadirbartal’ın düzenlediğini üç parçadan oluşan ikinci EP’leri “Remix Takılmacalar” 3 Temmuz’da yayınlandı.

Grubun onuncu single’ı ise 1 Mayıs 2020’de yayınlanan “Neyin Nesi” oldu.

Dolu Kadehi Ters Tut Grubu İsmi Nereden Geliyor? Ne Demek?

Grup ismini çok sevdikleri şair Ömer Hayyam’ın 27 nolu rubaisinin bir dizesinden gelmektedir.

Ömer Hayyam – 27 Nolu Rubaisi

“Tanrım, bu güzel yüze vermişsin emek,
O sümbülü koklamak, saçın’ ellemek.
Sonra da ona bakma, dersen, anlamı
Dolu kadehi ters tut, hiç dökme demek’

Nerede Kuruldu?

Alternatif rock grubu DKTT, Mürsel Oğulcan Ava ve Uğurhan Özay tarafından 2014 yılında İstanbul’da “Lavuks” ismiyle kuruldu. Daha sonra Ömer Hayyam’dan etkilenerek isimlerini Dolu Kadehi Ters Tut olarak değiştirdiler.

Dolu Kadehi Ters Tut Solisti ve Grup Üyeleri

Uğurhan Özay – Vokal

Mürsel Oğulcan Ava – Geri Vokal, Gitarist, Prodüktör

Temelde iki kişiden oluşan ve halen öyle olan Dolu Kadehi Ters Tut’un sahne performanslarına bas gitarda Alp Alptekin, davulda Yağız Nevzat İpek veya Berke Köymen, trompette Dilan Balkay, geri vokalde Billur Battal, gitar ve altyapılarda ise Bahadır Kartal eşlik etmektedir.

Albümleri

  • 2015 – Polonya’nın Başı Belada
  • 2017 – Dünyanın En İyi Albümü
  • 2018 – Akustik Takılmacalar (EP)
  • 2019 – Karanlık
  • 2020 – Remix Takılmacalar (EP)

Diğer Alternatif Gruplar;

Bu içeriği oyla!
[Total: 1 Average: 5]
YORUMLAR