Rastgele Yazı

Dolu Kadehi Ters Tut Grubu Kimdir? Solisti ve Grup Üyeleri

Dolu Kadehi Ters Tut Grubu Kimdir? Solisti ve Grup Üyeleri

Dolu Kadehi Ters Tut grubu kimdir soruları arama motorlarında sıkça aranıyor. Dolu Kadehi Ters Tut grubu solisti kim, ne zaman kuruldu, grup üyeleri kim, isimleri, grup ismi, grup mu, grup solisti kim, nereli, şarkıları ve dahası için yorumguncel.com

Dolu Kadehi Ters Tut Grubu Kimdir?

Alternatif müzik gruplarından Dolu Kadehi Ters Tut grubu, Mürsel Oğul Can Ava ve Uğur Can Özay tarafından 2014 yılında “Lavuks” ismi ile İstanbul’da kuruldu. Grubun solisti Uğur Can Özay ve geri vokal ve gitarist üyesi ise Mürsel Oğulcan Ava’dır. Grubu kurmalarının amacı müzik piyasasına yeni bir soluk getirmek olan grup çoğunlukla dizi tadında klipleri ile de ön plana çıkıyor. İkili grubu genişletmek için ilk defa 2015 yılında çalışmalara başlarlar. Böylece gruba baterist Tümerkan Aldanmaz ve bas gitarist Alp Alptekin dahil olur.

İlk Albümleri Polonya’nın Başı Belada!

İlk albümleri “Polonya’nın başı belada” olan grup bu albümü 2015 yılında yayınladı. Bu albüm daha çok ev kaydı olarak çıktı. Bu albümün en bilinen parçaları “Yapma N’olursun” ve “Aldattın” isimli parçalardır. Ardından asıl ilk profesyonel ve solo albümleri olan “Dünyanın En İyi Albümü” ise 2017 yılında yayınladılar. Grup şarkılarında Red Hot Chili Peppers ve Twenty One Pilots grubundan etkilenmişlerdir.

Grup ilk kliplerini 2016 yılında Polonya’nın Başı Belada isimli albümlerinden “Aldattın Mı?” parçasına çekti.

 Grup, 2016 itibarıyla muhtelif mekânlarda akustik ve band şeklinde konserler vermeye başladı. İkinci single’ları “Unut Ama Sev” ise 2017 başında yayınladı. Birlikte “Aklım Hep Firarda” isimli tekli üzerine çalıştılar. 2017 yılında Can Ozan ve Deniz Tekin’le söyledikleri “Belki” klibi büyük ilgi gördü. “Anamız Babamız Yok Deriz” adlı üçüncü single’larında homofobiyi ve toplum baskısını ele aldılar. Ardından grup 2018 yılında “Akustik Takılmacalar” isimli EP’lerini yayımladı. Aynı yıl yeni teklileri “Aklım Hep Firarda” için çalışmaya başlayan gruba Can Ozan eşlik etti.

Grup, 2018 yılında Dilan Balkay ile “Siz Bana Aldırmayın” parçasını yayınladı. Bu parçayla birlikte Dilan Balkay ekibin sahne performanslarına trompet ile eşlik etmeye başladı. Daha sonra gruba Billur Battal gibi isimler eşlik etti.

Dolu Kadehi Ters Tut Grubu İsmi Nereden Geliyor? Ne Demek?

Grup ismini çok sevdikleri şair Ömer Hayyam’ın 27 nolu rubaisinin bir dizesinden gelmektedir.

Ömer Hayyam – 27 Nolu Rubaisi

“Tanrım, bu güzel yüze vermişsin emek,
O sümbülü koklamak, saçın’ ellemek.
Sonra da ona bakma, dersen, anlamı
Dolu kadehi ters tut, hiç dökme demek’

Grubun dikkat çeken bir diğer özelliği olan kliplerini ise grubun sinema ve televizyon bölümü mezunu Mürsel Oğulcan Ava çekmektedir.

Bestelerinde Sabahattin Ali ve Özdemir Asaf gibi isimlerden esinlenen grubun dijital platformlarda yayınladığı ve yapımcılığını tamamen kendilerinin üstlendiği 3 albüm, 1 EP ve 10 single’ı bulunmaktadır.

5 Nisan 2019’da Karanlık adlı stüdyo albümleri yayınlandı.[14] “Gitme” parçasını Sedef Sebüktekin ile birlikte söylediler.

Grubun onuncu single’ı ise 1 Mayıs 2020’de yayınlanan “Neyin Nesi” oldu.

Nerede Kuruldu?

Alternatif Rock grubu DKTT, 2014 yılında Mürsel Oğulcan Ava ve Uğurcan Özay tarafından Lavuks ismi ile kuruldu. Şarkılarında asıl amaçları ise hikaye anlatıcılığıdır.

Dolu Kadehi Ters Tut Solisti ve Grup Üyeleri

Uğurhan Özay – solist
Mürsel Oğulcan Ava – Gitarist – geri vokal

Albümleri

2015– Polonya’nın Başı Belada
2017– Dünya’nın En İyi Albümü
2018 – Belki (Can Ozan ve Deniz Tekin)
2019– Karanlık
2019– Gitme
2020– Duvar (Ezgi’nin Günlüğü – Kırk Yıllık Şarkılar Albümü)

Diğer Alternatif Gruplar;

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*