Endonezya'da 230 bin kişiyi öldüren tsunami - Yorum Güncel

Endonezya’da 230 bin kişiyi öldüren tsunami

29.10.2019
Endonezya’da 230 bin kişiyi öldüren tsunami

‘2004 Endonezya Depremi ve Tsunamisi’nde kaç kişi öldü?’ sorusu arama motorlarında aranıyor. ‘Endonezya’da hangi yılda tsunami oldu? Endonezya Tsunamisi ’nde kaç kişi öldü? Endonezya Depremi’nin şiddeti kaçtı?’ En büyük tsunami felaketi hangisidir? Gibi sorularınıza yanıtları yorumguncel.com’da bulabilirsiniz.

Endonezya Hint Okyanusu Depremi ve Tsunamisi ne zaman oldu?

Modern tarihin gördüğü en büyük felaketler biri olan Hint Okyanusu Depremi ve ardından gelen tsunami faciası olmuştur. 2000’lerin başı itibari ile son 44 yılın en büyük depremi olarak kayda geçirilen 26 Aralık 2004 tarihinde saat 00:58’de merkezi Endonezya’nın Sumatra adası olan 9.1 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Bu deprem tarihte sismografların ölçtüğü en büyük 3. Deprem olarak da tarihe geçti. Meydana gelen deprem,  aynı zamanda 10-12 dakika sürdü ve tarihin bilinen en uzun süreli depremi olarak kayıt altına alındı. Aynı zamanda Dünya’nın 1 santimetrelik merkez çaplı olarak yerinden oynattığı tespit edildi.

Endonezya’da Tsunami kaç metre yüksekliğindeydi?

Burma levhasının Hint levhasının üzerine çıkması ile meydana gelen deprem merkez üssü olan Endonezya dışında Sri Lanka, Tayland, Hindistan, Myanmar, Malezya ve Singapur’da insanların ölümüne neden oldu. Deprem ise bölgenin tek felaketi olmayacaktı. Depremde Endonezya’nın Simeulue Adası’nın kuzey kısmı 30 km denizin içerisine batmıştı. Depremin meydana getirdiği bu etki, tarihin gördüğü en büyük Tsunamiyi yarattı. 24-30 metre yüksekliğindeki dev dalgalar deprem ile yıkılan Endonezya kıyılarını bir kırbaç gibi döverek depremin bilançosunu akla hayale gelmeyecek derecede arttırdı.

Hint Okyanusu Depremi ve Tsunami kaç ülkeyi etkiledi?

Depremin ardından meydana gelen tsunaminin şiddeti o kadar büyük olmuştur ki dev dalgalar Endonezya ve Hindistan dışında Afrika kıtasında Somali’yi vurmuş, 1 metrelik dalga halinde Antarktika, ve 2,6 metre yüksekliğinde de Güney Amerika kıtası’nda Meksika kıyılarını vurmuştur.

2004 Endonezya Depremi ve Tsunamisi’nde kaç kişi öldü?

Deprem ve Tsunami felaketinin ardından geriye büyük bir yıkım, ölüm ve enkaz kalmıştı. İnsani krizin üst seviyeye çıktığı bu felaket sonrası resmi rakamlara göre 230.000’den daha fazla insanın hayatını kaybettiği açıklanmıştır. Hayatını kaybedenlerin de 3’de 1’inin çocuk olduğu kayıtlara geçmiştir. Ölü sayısının bu denli artış göstermesindeki en önemli sebebin ise deprem sonrası Tsunami uyarı verecek olan bir sistemin olmaması ve Tsunami ihtimalinin gözardı edilmesidir. Ölümlerin sayısını arttıran en önemli sebep budur. Bir başka sebep de daha önce Tsunami tehlikesine karşı yapılan setlerin tsunami dalgalarından daha düşük yükseklikte olması olmuştur.

YORUMLAR