Friends Dizi | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Friends dizi, (Sıkı Dostlar) konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, incelemesi, yorumları, bölümleri, ödülleri, kaç sezon, kaç bölüm, IMDb puanı, fragmanı, izle gibi aramalarınızaYORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

30.12.2020
Friends Dizi | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Friends dizi, (Sıkı Dostlar) konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, incelemesi, yorumları, bölümleri, ödülleri, kaç sezon, kaç bölüm, IMDb puanı, fragmanı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Dizi hakkında

22 Eylül 1994‘te yayınlanmaya başlayan toplam 10 sezon süren Amerikan sitcom türündeki fenomen olmuş dizilerden biridir. Toplam 10 sezon ve 236 bölümden oluşan dizi, David Crane ve Marta Kauffmann tarafından yaratıldı. Her bölümü 20 ila 22 dakika arasında değişen yapım, Amerikan televizyon kanalı NBC tarafından yayınlandı. Dizi Türkiye’de Sıkı Dostlar adı ile atv‘de, orjinal ismi ile CNBC-e‘de de yayınlanmıştır. Dizinin oyuncu kadrosunda Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer ve James Michael Tyler gibi isimler yer alıyor. IMDb‘de 812 bin kişi tarafından oylanan yapım 8,9‘luk puana sahip oldu. Romantik komedi türündeki televizyon efsanesi 1994’te başlayan yayın serüvenine tam 10 yıl sonra 2004’te son verdi. Sezonlarda bölüm sayıları 1. ve 2. 4., 5.,7.,8. ve 9.sezonu 24 bölüm, 3.sezon ve 6. sezonu 25 bölüm, son sezonu ise 18 bölümden oluşmaktadır. Dizi bittikten sonra spin-off dizisi Joey dizisi çıktı. Dizide yer alan Joey karakterini anlatan yapım 2 sezon 46 bölüm sürdü. Dizi günümüzde Türkiye’de Blu tv tarafından yayınlanmaktadır.

Ödülleri

Dizi, toplamda 62 Primetime Emmy Ödülü‘ne aday gösterilmiş ve 2002’de sekizinci sezonuyla “En İyi Komedi Dizisi” ödülünü kazanmıştır. TV Guide’ın En İyi 50 TV Programı listesinde 21. Empire dergisinin “En İyi 50 TV Programı” listesinde ise 7. sıradadır. 1997’de yayınlanan “The One with the Prom Video” bölümü TV Guide’ın Tüm Zamanların En İyi 100 Dizi Bölümü listesinde 100. sırasındadır.[11] 2013’te Writers Guild of America’nın hazırladığı “Tüm Zamanların En İyi Yazılmış 101 TV Dizisi” listesinde 24. sırada, TV Guide’ın “Tüm Zamanların En İyi 60 TV Dizisi” listesinde de 28. sırada yer alır. 2014’te Mundo Estranho dergisi Friends’i “Tüm Zamanların En İyi Dizisi” seçmiştir.

Friends dizi konusu

Dizinin konusu, Rachel Green düğününden kaçıp New York’ta bir restoranda aşçı olduğunu bildiği çocukluk arkadaşı Monica Geller’ı bulmaya gider. Rachel, Monica’nın evine yerleşir ve onun arkadaş grubuna katılır. Bu gruptakiler: ünlü olmaya çalışan aktör Joey Tribbiani, iş adamı Chandler Bing, masöz ve müzisyen Phoebe Buffay ve Monica’nın abisi, yeni boşanmış paleontolog Ross Geller’dır. Rachel ailesinin yardımı olmadan hayata yeniden başlamaya karar verir ve grubun sık sık gittiği Manhattan’daki Central Perk adlı cafede garson olarak işe girer. Grup burası dışında en çok Monica ve Rachel’ın New York, West Village’taki apartman dairesinde ve karşı dairede yaşayan Chandler ve Joey’nin evinde vakit geçirir.

Friends dizi oyuncuları ve karakterleri (Cast)

Dizinin oyuncu kadrosunda Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer ve James Michael Tyler gibi isimler yer alıyor.

Jennifer Aniston – Rachel Green
Courteney Cox – Monica Geller
Lisa Kudrow – Phoebe Buffay
Matt LeBlanc – Joey Tribbiani
Matthew Perry – Chandler Bing
David Schwimmer – Dr. Ross Geller
James Michael Tyler – Gunther
Elliott Gould – Jack Geller
Christina Pickles – Judy Geller
Maggie Wheeler – Janice
Paul Rudd – Mike Hannigan
Jane Sibbett – Carol
Helen Baxendale – Emily Waltham
Jessica Hecht – Susan
June Gable – Estelle Leonard
Tom Selleck – Dr. Richard Burke
Aisha Tyler – Charlie Wheeler
Giovanni Ribisi – Frank Buffay Jr.

Dizi yorumları

6 arkadaşın birbirlerine olan aşklarını dram, gözyaşı ve yer yer komedi ile anlatan dizi.

kramer karakterinin taht için neler yaptığını iyi izlemek gerekli.

  • 0 5 ucu olan adam / Ekşi Sözlük

son bölümünü her izlediğimde gözlerimi dolduran dizi. ilk başlarda ağlardım bile fakat yirmi kereden fazla baştan sona bitirince ağlayamıyorsunuz lakin gözlerinizin dolmasına da engel olamıyorsunuz. aslında bu kadar etkisinin olmasının nedeni her karakterin sizin için çok özel olması. 10 sezon boyunca sizde o altı arkadaşa yedinci oluyorsunuz ve final bölümünde arkadaşlarınızdan ayrılmak size çok koyuyor. izleyin izlettirin efendim.

  • namidigerbabis2 / Ekşi Sözlük

joey ve chandler dışındaki karakterlerden pek haz etmediğim, pheobe ve rachel karakterlerinden özellikle nefret ettiğim dizi. ayrıca gunther’ ı da pek sevmem. ama diziyi genel olarak severim.

  • marlboro icen heisenberg / Ekşi Sözlük

izlelerken beni ister istemez “böyle arkadaş ortamım olsun, bi dünya sıkıntım olsun” dediğim dizi gerçi bi dünya sıkıntım zaten var o da ayrı bi konu. dizi komik ama joey ve chandler ikilisinin sahneleri ayrı bir komedi.

  • ted evelyn mosby / Ekşi Sözlük

tüm zamanların en iyi komedi dizilerinden biri. efsanedir. himym’nin babasıdır. aynı zamanda insanı mutlu eder, etkisi altına alır. bol bol güldürür. favori karakterim chandler bing’dir. gülmek isteyen, yabancı dizileri izlemekten keyif alan arkadaşlara tavsiye ederim.

  • another briick in the wall / Ekşi Sözlük

Dizi fragmanı

https://youtu.be/hDNNmeeJs1Q
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

canlı tv izle