Masum Hamleler Filmi | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Masum Hamleler, (Searching for Bobby Fischer), film, konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, yorumları, incelemesi, IMDb puanı, fragmanı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

01.03.2021
Masum Hamleler Filmi | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Masum Hamleler, (Searching for Bobby Fischer), film, konusu, oyuncuları, karakterleri, cast, yorumları, incelemesi, IMDb puanı, fragmanı, izle gibi aramalarınıza YORUM GÜNCEL’den yanıt bulabilirsiniz.

Film hakkında

15 Haziran 1994′te Türkiye’de vizyona giren Amerikan yapımı filmdir. Filmin asıl çıkış tarihi ise 11 Ağustos 1993’tür. Steven Zaillian‘ın yönetmenliğini üstlendiği film, Fred Waitzkin‘in Searching for Bobby Fischer: The Father of a Prodigy Observes the World of Chess adlı kitaptan sinemaya uyarlandı. Filmin senaryosunu da Steven Zailian kaleme aldı. Filmin oyuncu kadrosunda Max Pomeranc, Joe Mantegna, Joan Allen, Ben Kingsley, Laurence Fishburne ve Michael Nirenberg gibi isimler yer alıyor. Satranç efsanesi Bobby Fischer‘ın hayatına odaklanan film IMDb‘de 32 bini aşkın kişi tarafından oylandı ve 7,4‘lük puana sahip oldu.

Masum Hamleler konusu

Filmin konusu, 7 yaşındaki oğlunun hızlı satrançta harikalar yarattığını fark eden bir baba, oğlunu yarışmalara hazırlaması için usta bir satranç hocası tutar. 7 yaşındaki Josh Waitzkin, satranca oldukça meraklıdır. Annesi bir gün çocuğundaki bu yeteneği keşfeder ve geliştirmesi için ortam hazırlamaya çalışır. Josh’ın ilgilsini başlarda göremeyen babası ise, onun yeteneğini fark edince oldukça şaşırır. Ailesi artık onun daha başarılı olabilmesi için o dönemin ünlü satranç ustasıyla Josh’a ders vermesi için anlaşırlar. Josh, parkta parasına satranç oynayan, teorik alt yapısı fazla olmayan bir sokak satranççısı ile kendine teorik bilgiler veren satranç hocasının eğitiminde gelişimini sürdürmektedir.

Masum Hamleler oyuncuları ve karakterleri (Cast)

Filmin oyuncu kadrosunda Max Pomeranc, Joe Mantegna, Joan Allen, Ben Kingsley, Laurence Fishburne ve Michael Nirenberg gibi isimler yer alıyor.

Max Pomeranc – Josh Waitzkin
Joe Mantegna – Fred Waitzkin
Joan Allen – Bonnie Waitzkin
Ben Kingsley – Bruce Pandolfini
Laurence Fishburne – “Vinnie” Vincent Livermore
Michael Nirenberg – Jonathan Poe
Robert Stephens – Poe’s teacher
David Paymer – Kalev
Hal Scardino – Morgan Pehme
Austin Pendleton – Asa Hoffmann
Vasek Simek – Russian player
William H. Macy – Tunafish father
Dan Hedaya – Tournament director
Laura Linney – Josh’s school teacher

Masum Hamleler Yorumları

hollywood’un en iyi senaristlerinden steven zaillianin yönetmen olarak imza attığı ilk film… türkiye’de vizyonda hakettiği ilgiyi görmeyen çok özel bir filmdir. joe mantegna, joan allen, laurence fishburne başrollerdedir. çocuk oyuncu max pomeranc da özellikle iyidir…

  • max klein / Ekşi Sözlük

josh’un yaşlarındayken izlediğim halde halen hatırladığım, arada bir satranç oynayıp da vezirimi hareket ettireceğim zamanlar, beynimde “çıkar onu josh/sakla onu josh” seslerinin yankılamasına sebep olan film. aradan bu kadar vakit geçmesine, filmin adını dahi google’a “satranç baba çocuk film” yazarak aratıp bulmama rağmen, şu replikler beynimde yer kaplamaktan bir an olsun vazgeçmemiş ya valla helal olsun.

  • jack in the box / Ekşi Sözlük

tam anlamıyla bir satranç veya başarı filminden ziyade, büyükler tarafından çocuklara dayatılan başarı kazanma zulmü üzerine bir film. bu yüzden film esnasında çocukları görüp üzülmemek elde değil. bir iki terim haricinde, satranç bilmeyeni zorlayacak bir film de değil, ne olup bittiğini gayet iyi anlıyorsunuz. satranç severlerden ziyade çocukları yarış atı gibi görenler izlemeli.

  • shishkabob / Ekşi Sözlük

taşları yerinden oynatan film.

  • puskinskaya / Ekşi Sözlük

Film fragmanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.