Neşeli Pazar Film | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

10.10.2021
Neşeli Pazar Film | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Neşeli Pazar (Confidentially Yours) filmi konusu, oyuncuları, yorumları, ekşi, imdb, 1983, karakterleri, trt 2, müziği, hangi ülke filmi, fragman gibi aramalarınız için yorumguncel.com’da kalın.

Yönetmen koltuğunda François Truffaut’un oturduğu 1983 Fransa yapımı kara film tarzında bir polisiye komedi filmdir. Vivement dimanche! ismi ile yayınlanan film Confidentially Yours ve Finally, Sunday! gibi isimlerle de bilinir. Yeni Dalga sinema akımının öncü yönetmeni auteur sinemacı François Truffaut’nun son filmi olma niteliği taşıyan film Amerikalı yazar Charles Williams’ın “The Long Saturday Night” kitabından uyarlandı. Filmin başrollerini Fanny Ardant ve Jean-Louis Trintignant paylaştı. Toplamda 1 saat 50 dakikadan oluşan film Alfred Hitchcock, Stanley Kubrick ve hattâ Victor Hugo’ya da bölük pörçük göndermeler içerir. Filmin imdb puanı 7,2’dir.

Neşeli Pazar Filmi Konusu

Karısını ve karısının aşığını öldürmekle suçlanan emlâkçı Julien Vercel (Jean-Louis Trintignant)’in uyanık ve becerikli sekreteri Barbara Becker (Fanny Ardant), gizliden gizliye âşık olduğu patronunun suçsuz olduğundan tamamen emin olmasa da, olayları aydınlatmak için canla başla çalışır.

Neşeli Pazar Film Oyuncuları

Filmin başrollerini Fanny Ardant ve Jean-Louis Trintignant paylaştı. Filmde ayrıca Jean-Pierre Kalfon, Philippe Laudenbach ve Philippe Morier-Genoud gibi isimler de yer aldı.

Karakterleri

Fanny Ardant – Barbara Becker
Jean-Louis Trintignant – Julien Vercel
Jean-Pierre Kalfon – Massoulier (rahip)
Philippe Laudenbach – Avukat Clement
Philippe Morier-Genoud – Müfettiş Santelli
Xavier Saint-Macary – Bertrand Fabre
Jean-Louis Richard – Louison
Caroline Sihol – Marie-Christine Vercel

Fragman

Neşeli Pazar Filmi Yorumları

françois truffaut’nun 1983 yapımı, türkçesi neşeli pazar olarak verilen filmi. son metro filmini ne zaman izlemiştim bilemiyorum, vivement dimance’yi ise daha yeni tanıyorum. son metro ile ilgili ilk milliyet haber kupürü 1984’e ait. ikisinin birlikte olduğu haber ise 1991. 4 ağustos’a kayıtlı:

“truffaut’yu da, penceredeki fanny ardant’ı da özlemiştik gerçekten. truffaut’ya özlem moda sineması’nda 5-15 ağustos tarihleri arasında yönetmenin neşeli pazar, son metro ve penceredeki kadın filmleri…”

belki de son metro’yu o zaman izlemişimdir. veya önceki aylarda/yıllarda ben izlemişim, sonra 5-15 ağustosta seçkisi, toplu gösterimi olmuştur. böyle zamanlarda saklamadığım film biletlerim için yanıyorum. yoksa köşede biriksin diye değil, umulmadık bir merak anında başvurmak için.

  • ibisile

neşeli pazar olarak türkçe’ye çevrilen françois truffaut’un kadınları ön plana aldığı filmi.

film komedi, gizem ve suç kategorisine alınmış. katili filmin son anlarında öğrenmemiz filmi hitchcock filmlerine benzetmiş. truffaut burada hitchcock’ a baya sağlam bir selam çakmış. filmin bir çok sahnesinde de göndermeler görüyoruz: ödünç arabanın kullanılması, apartmana gizlice girmek ve yine barbara’nın gözünden katilin ayaklarını görmek (rear window filmine). truffaut’un filmle ilgili röportajı var mı bilmiyorum ama “bu filmi hitchcock için çektim” derse inanırım.

  • uzatsusinekligi

fanny ardantın güzelliği uğruna sonuna kadar katlanabildiğim françois truffaut’ın bana göre başarısız bir hitchcock güzellemesi. olay kurgusunun gerçeklikten uzaklığından dolayı film noir’den soft bir komediye dönüşmesi beğenmememdeki en büyük etken olduğunu söyleyebilirim. sinefiller bir göz atabilirler ama izlemediğiniz de kaçıracağınız tek şey sadece taş gibi bir fanny ardant’ı izleyememek olacaktır.

  • nomusicnoliving
    

Kardeşler (Türk Filmi) | Konusu | Oyuncuları | Yorumları

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.