Pera Palas’ta Gece Yarısı hikayesi ne? Peride gerçek mi? - Yorum Güncel

Pera Palas’ta Gece Yarısı hikayesi ne? Peride gerçek mi?

05.03.2022
Pera Palas’ta Gece Yarısı hikayesi ne? Peride gerçek mi?

Pera Palas’ta Gece Yarısı, Peride gerçek mi, Peride Atatürk, Peride hanım, Mustafa Kemal, Agatha Christie, Peride Celal, Midnight at the Pera Palace, Peride kimdir, 1919, hotel gibi aramalarınız için yorumguncel.com’da kalın.

Charles King‘in ‘Midnight At The Pera Palace’ adlı eserinden diziye uyarlanan Pera Palas’ta Gece Yarısı dizisi son zamanların en dikkat çeken Netflix içeriklerinden biri oldu. Netflix Türkiye orijinal yapımı dizide Hazal Kaya, Selahattin Paşalı ve Tansu Biçer’in başrollerini paylaşıyor. Dizide dikkat çeken şeylerden biri de Mustafa Kemal Atatürk’ün yer alması oldu. Hakan Dinçkol‘un Mustafa Kemal‘e hayta verdiği dizide en merak edilen şeylerden biri de Hazal Kaya’nın hayat verdiği Peride karakterinin hikayesinin gerçek olup olmadığı oldu. Peki Peride Celal karakteri ve hikayesi gerçek mi?

Hakan Dinçkol Kimdir? Pera Palas’ta Gece Yarısı Atatürk

Pera Palas’ta Gece Yarısı konusu

Dizinin konusu, İstanbul, Beyoğlu’nda bulunan Pera Palas Oteli hakkında yazı yazmakla görevlendirilen gazeteci Esra, oteli incelerken odalardan birinin 1919 yılına açılan bir kapı olduğunu fark eder. Bu kapıdan Osmanlı’nın son dönemi olan 1919 İstanbul’una yolculuk yapar ve kendini, Mustafa Kemal Atatürk’e düzenlenen siyasi bir komplonun içinde bulur. Esra İstanbul’un çılgın kulüplerinden birinin esrarengiz sahibi Halit ile tanıştığında 1919 İstanbul’unun bilinenden hayli farklı olduğunu görür.

Peride Ne Demek?

Peride ismi Farsça kökenlidir. Uçmuş, soluk ve solmuş anlamına gelir.

Pera Palas Oteli’nde Peride Hikayesi Gerçek Mi?

Dizide 1919 yılında, Cumhuriyet’i ilan etmeden önce gerek toplantılarını gerekse sosyal ziyaret ve görüşmelerini bu otelde yapan Atatürk’ün, Peride isimli bir kadın tarafından gerçekleşecek olan suikasti önlemesi anlatılıyor. Ancak Mustafa Kemal’i suikastten kurtaran Peride isimli yazar kadının hikayesi gerçek değil. Dizide Hazal Kaya’nın hayat verdiği Peride isimli karakter kurgusal olarak hazırlandı. Dizi Charles King‘in ‘Midnight At The Pera Palace’ isimli kitabından uyarlandı.

Selahattin Paşalı Kimdir? Pera Palas’ta Gece Yarısı Halit

Bu içeriği oyla!
[Total: 1 Average: 5]
YORUMLAR