Rastgele Yazı

Sex Education 2.Sezon (Dizi) İncelemesi | Netflix

Sex Education 2.Sezon (Dizi) İncelemesi | Netflix

Geçtiğimiz yıl yine aynı dönemde yayın hayatına başlayan İngiltere yapımı Sex Education 2.sezon ile geri döndü.

Başrollerinde Gillian Anderson, Asa Butterfield, Ncuti Gatwa ve ilk kez bu dizide karşımıza çıkan Emma MacKey’in yer aldığı dizi, gerçek bir toplu oyunculuk performansı harikası desek yanlış olmaz. Sex Education 2.sezon yeni yayınlanmış olmasına rağmen şimdiden yayıncısı Netflix’ten 3. Sezon onayını aldı.

Sex Education 1.Sezon Ayrıntıları

Modern bir gençlik komedisi olan Sex Education dizisinin ilk sezonunda ana karakterimiz Otis Milburn ile tanışmış ve onun ergenlik döneminde yaşadığı bazı sorunlara tanık olmuştuk. İngiltere’nin bir ilçesinde yaşayan ve 16 yaşındaki Otis’in anne ve babası boşanmış biri seks terapisti diğeri kitap yazarı bir aile olarak karşımıza çıkmıştı. Babasız büyüyen ve annesi ile her şeyi paylaşmak istemeyen Otis, ergenlik döneminde bu sorunun etkilerini hissetmeye başlamıştı ilk sezonunda.

Sex Education 2. Sezon İncelemesi – Değerlendirmesi

Sex Education dizisinin 2.sezonunda Otis’in ilk sezonda Ola ile başlayan ilişkisi devam etmektedir. İlk sezonda cinsel sorunlar yaşayan Otis’in geri dönüşü tabiri caizse muhteşem olmuştur. Bunun yanında Meave ile arası açılan Otis artık okuldaki açık kliniğe devam etmek istemez. Ancak okulda yalnızca cinsel yolla bulaşabilen Klamidya hastalığının yayıldığı dedikoduları çıkar ve okul bu dedikodu ile çalkalanır. Bunun için Otis ile Meave yeniden bir araya gelirken, bir yandan okul, veli toplantısında seks terapisti Jean Milburn’e okulda cinsel eğitim danışmanlığı yapmasını ister. Böylece Jean okulda oğlu Otis’e rakip olur ve olaylar gelişir.

Yeni Olaylar, Yeni Çözüm Yolları..

Sex Education dizisi bu sezonunda bana kalırsa ilk sezonundan gerek konu gerek oyunculuklar açısından daha başarılı. Kim kiminle birlikte, cinsel hayatı nasıl? gibi sorunları bir yana bırakıp toplumda yer edinen olumsuz olaylara değinmesi gençlik komedisinden bir şey kaybettirmemiş. Aksine diziyi sığlıktan kurtarmış ve cinsel anlamda bilinçlenme sağlanması için başarılı bir hamle olmuş diyebiliriz.

Dizide ilk sezondaki gibi ergenlik dönemlerinde yaşanan sorunlar da es geçilmemiş elbette. Bunun en güzel iki örneği var. Biri Jackson’ın  ailesi tarafından sürekli gideceği okul ve kariyeri ile ilgili yönlendirilmeye çalışılması diyebiliriz. Burada sorun ebeveynlerin ben bir şey olamadım sen benim yerime ol düşüncesini konuşarak aşabileceğinin gösterilmesi güzel. Bir diğer sorun ise birçok Netflix dizisinde farklı şekillerde konu edinilen karşı cinse karşı cinsel istek duyulmaması, tıpkı Adam gibi. Burada durum yine bastırılmışlık ve toplumdan dışlanma korkusu. Dizide örümcek kafalı babasına karşı dikilen ve Eric’e olan aşkını gizlemeden karşısına çıkabilen Adam’ı görmek de bizce gayet keyifli oldu. Bunlar artık toplumda üstesinden gelinmesi gereken konular ‘bence’.

Tüm bunlar bir yana bu sezonda herkesin eleştirdiği 7. bölümde toplumda kadının yerine dair güzel bir ders verilmiş. Dizide bu sezon anlatılmak istenen en temel fikir, herkesin bir cinsel hayatı olduğu ve bu hayatını gizlemeye, ötelemeye ve asla yapmıyormuş gibi davrananların, bu davranışını bastıranların zamanla sorunlu bireyler haline dönüşebileceği diyebiliriz. Toplumda kadınların yaşadığı sayısız her geçen gün artan taciz olayları cinsel eğitimsizlik, bilgisizlik ve bastırılmışlıktan kaynaklanabileceği tezini de destekliyor. Bu taciz olaylarından sonra her kadın tıpkı dizideki gibi kötü anlar yaşamaya, bu olayların travmalarını atlatmak için çabalamaya ve suç kendininmiş gibi utancını gizlemeye itiliyor. Böyle bir dizinin anlatabileceği en derin konulardan biri olan taciz olaylarına değinmeleri, bence böylesi bir dönemde yapılabilecek en doğru hamleydi. Her ne kadar olumsuz eleştirilse de..

Dizide bir diğer hoşuma giden detaysa kadının kurdu yine kadındır düşüncesinin, ortak bir hedefle hareket edildiğinde yıkılabileceği. Böyle detayları umarım yalnızca dizilerde izlemeye devam etmeyiz.

Sex Education 3.Sezon Ne Zaman?

Sex Education dizisi 3.sezon onayını aldı. 3.sezon için henüz bir tarih verilmese de 2.sezon 2020’nin ilk haftalarında yayınlanmıştı. Tıpkı ilk sezonu gibi Ocak ayında yayınlanan dizinin tahminimizce yine bir Ocak ayında yayınlanacağı yönünde.

Siz ikinci sezonu nasıl buldunuz?

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*