USS Liberty Saldırısı: İsrail ile ABD'yi savaşın eşiğine getiren olay - Yorum Güncel

USS Liberty Saldırısı: İsrail ile ABD’yi savaşın eşiğine getiren olay

13.04.2020
USS Liberty Saldırısı: İsrail ile ABD’yi savaşın eşiğine getiren olay

USS Liberty saldırısı, İsrail’in ABD’ye saldırması, USS Lİberty baskını, Altıgün savaşları, İsrail’in ABD Gemisini Vurması gibi aramalarınıza yorumguncel.com’dan yanıt bulabilirsiniz.

USS Liberty, tarihte Altı gün savaşları olarak bilinen savaşın yaşandığı günlerde ABD Donanması tarafından bölgedeki gelişmeleri takip etmesi için gönderilen zırhlı gemisidir. 8 Haziran 1967’de Altı Gün Savaşlarının 4. gününde Sina yarımadası yakınlarından bulunan USS Liberty, uluslararası sularda bulunurken İsrail donanması ve hava kuvvetleri tarafından saldırıya uğradı. Yaşanan bu olay, Kusursuz müttefik olarak bilinen İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri’ni savaşın eşiğine getiren olay olarak anılmaktadır.

USS Liberty ve Altı gün Savaşları

USS Liberty, Amerikan donanmasına ait, dinlenme techizatları ile donatılmış bir casus gemisiydi. Kendisini korsanlar koruyabilmesi için hafif silahlarla donatılmış gemi, Altı gün savaşlarının 4. gününde Sina yarımadasına yakın bölgede uluslararası sularda bulunuyordu. O günün sabahında İsrail uçaklarının uçtuğu gören gemi mürettebatı, müttefik İsrail uçaklarına el sallıyordu. Geminin gönderinde Amerikan bayrağı bulunuyordu.

İsrail’in USS Liberty’e saldırması

Olay günü İsrailli pilotlar USS liberty’nin Amerikan gemisi olduğu merkeze rapor ediyordu. Geminin üzerinden geçen jetler artıyor ancak gemi mürettebatı İsrail jetleri olduğu için herhangi bir girişimde bulunmuyordu. İsrail, saldırı öncesi geminin tüm frekanslarını engellemişti. Bu ancak müttefiklerin bilip yapabileceği bir hamleydi. Saat 14.00 sıralarında uçaklardan USS liberty gemisine bir anda mermi yağmaya başladı. Güneşlenen ABD askerleri olduğu yerde hayatını kaybetti. ABD askerleri şok halindeydi. Müttefik İsrail jetlerinden gemiye mermiler yağıyordu. Yaylım ateşinin ardından Napalm bombası saldırısı geldi. Gemi bomba saldırılarından ağır hasar aldı. Saat 14. 35 sularında ise gemiye İsrail hücum botları akın etti. Hücum botlarından gemiye 5 torpido saldırısı gerçekleşti. Geminin gövdesinde 11*75 metrelik bir delik açılmıştı. Ardından hücum boyundaki askerler, gemi mürettebatının gemiden kaçamaması için tahliye sandallarını kurşunladı. Zırh delici mermiler, rokeratar saldırıları ve atılan bombalarla USS Liberty adeta delik deşik olmuştu. Yaşanan saldırı anlarında gemideki ABD’li askerlerden biri 6. filoya durumu bildiren sinyal göndermeyi başardı. Sinyal gönderildiğini fark eden İsrail ordusu geri çekilme kararı aldı.

ABD jetleri İsrail’e karşı havalandı

Gelen sinyal ile ABD hemen jetleri devreye soktu. Jetlerin olay yerine hareketlendiği dakikalarda İsrail, ABD Deniz Ateşesine korkunç bir yanlış anlaşılma yaşandığını bildirdi. Bu açıklama üzerine ABD jetleri geri döndü. USS liberty Akdeniz’e doğru ağır aksak ilerliyordu ancak hiçbir yardım gelmedi. Yaralanan askerler saldırının şokunu atlattıktan sonra yaralanan askerleri tedavi etmeye çalışıyordu. Donanma gemileri birgün sonra gemiye ulaşabildi. İsrail Büyükelçisi olay sonrasında ABD Dış işleri Bakanlığına çağrıldı. Büyükelçi olanlara inanamadığı söylüyordu.

USS Liberty saldırısı sonrası yaşananlar

O dönemde ABD’de Lyndon Johnson başkanlık görevini yürütüyordu. İsrail’in ‘Korkunç bir hata’ açıklamasına ikna olmayan başkan, olayın kaza olmadığını düşünüyordu ve bu fikrini basına sızdırdı. Bunun üzerine ABD’deki İsrail lobisi, zaten Vietnam’da savaş halinde olan ABD Başkanı’na Vietnam konusunda baskı yapmaya basın yoluyla eleştirilerin dozunu arttırmaya başladı. USS liberty olayı ile ilgili ülkede haber yapılmasının da bir şekilde önüne geçmişlerdi.

Saldırı sonrası USS Liberty gemisi

USS Liberty Saldırısı sonrası İsrail ve ABD’nin attığı adımlar

İsrail lobisi tarafından sürdürülen baskılar bir süre sonra bir anda kesildi. Bu başkan tarafından olumlu karşılandı. İsrail’in ABD’nin Mısır politikaları ile ilgili işine yarayabilecek önemli bazı bilgileri de müttefikine sunması ile yaşanan ‘korkunç olay’ın unutulmasına karar verildi. İsrail’in bu adımları sonrası olaya ait raporlarda birçok kanıt yok sayıldı ve İsrail ile ilgili bir soruşturma dahi açılmadı. Yaşanan olay sonrası gemi mürettebatının ifadelerinin bile kayıt altına alınmadığı iddia edildi. İsrail’in hazırladığı raporda ise ‘bir dizi hatalar’ gerekçe gösterildi.

Olay sonrası ABD 17 Milyon Dolar zarara uğradı ancak, USS Liberty 100 bin dolar gibi bir mebla karşılığı hurdaya ayrıldı. Yaşanan saldırıda 34 Amerikan askeri öldü, 171’i yaralandı. İsrail olaydan sonra ABD’den özür diledi ve geminin düşman ülke Mısır’a ait bir gemi olduğu düşünülerek vurulduğunu açıkladı. ABD, İsrail’in özrünü kabul etti. Sağ kalan gemi mürettebatına ise göstermelik bir tören ile kahramanlık madalyası verildi.

Bu içeriği oyla!
[Total: 0 Average: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.