Akropolis nedir? Kent yaşamındaki önemi neydi?

25.12.2019
Akropolis nedir? Kent yaşamındaki önemi neydi?

Akropolis nedir? sıkça arama motorlarında aranıyor. Akropol ne demek? Antik Dünya’da Akropol, Akropol ve, Kent yaşamındaki önemi, hangi antik kentlerde görülebilir, Akropol arkeoloji terimi hakkında, gibi sorularınıza yorumguncel.com’un Antik Dünya Sözlüğü’nde bulabilirsiniz!

Akropolis hakkında bilgi

Antik Kentleri gezerken bir çok bilmediğimiz daha önce görmediğimiz terimlerle karşılaşıyoruz. Elbette bu terimler bir zamanlar gezdiğimiz kentlerinin kalbinin attığı yerlerdi. Her yapının kendine özgü bir adı ve bir yapılış amacı vardı. Her ne kadar en popüler eserler tiyatrolar, stadyumlar olsa da bu gün hayatımızda bulunan birçok mimari eserin temeli antik dönemde atılmıştır. Bunlardan biri de aranan bir kelime olarak Akropol. Peki günümüzde mimarlığın önemli sembollerinden biri olan Akropol nedir?

Akropolis nedir?

Antik Yunan Kentlerinde bulunan bir yapı olan Akropolis, bir şehir devletinin en önemli yapısı olarak kabul edilirdi. Kente ait hazineler, tapınaklar ve devlet kurumlarının bulunduğu yerdir ve kentin en yüksek yerine kurulurdu. Kente herhangi bir saldırı esnasında da savunulacak yegan şeyin de Akropolis’in olduğu düşünülürdü. Antik Dünyanın kesinlikle en görkemli yapılarından olan Akropolisler, ekonomik açıdan üst seviyelere ulaşmış, Antik Dünya’nın metropol kentlerinde görülen bir yapıdır. Dünya üzerinde en önemli ve görkemli Akropolis, Yunanistan’ın Atina kentinden bulunan Akropolis’tir.

Akropolis hangi Antik kentlerde görülebilir?

Akropolise, Atina’da en nadide örneği görülebilir.  Türkiye’de ise Pergamon, Assos,  gibi antik kentlerde örneklerine rastlanabilir. Asıl iyi örnekler ise Yunanistan topraklarında bulunmaktadır. Ön plana çıkan Akropolisler, Erekhtheion Apollo Epicurius, Dorik Segesta, Paestum’da bulunan yapılardır.

*Mimarlar Odalarına sembol olan yapı: Megaron nedir?

**Agora nedir? Kent yaşamındaki önemi neydi?

***Theatron nedir?

YORUMLAR