Panionion Nedir? Paneonion Birliği Kentleri - Yorum Güncel

Panionion Nedir? Paneonion Birliği Kentleri

30.12.2019
Panionion Nedir? Paneonion Birliği Kentleri

Panionion nedir? sıkça arama motorlarında aranıyor. Panionion ne demek? Antik Dünya’da Panionion ve önemi, hangi antik kentlerde görülebilir, arkeoloji terimi hakkında, gibi sorularınıza yorumguncel.com’un Antik Dünya Sözlüğü’nde bulabilirsiniz!

Panionion hakkında bilgi

Antik Kentleri gezerken bir çok bilmediğimiz daha önce görmediğimiz terimlerle karşılaşıyoruz. Elbette bu terimler bir zamanlar gezdiğimiz kentlerinin kalbinin attığı yerlerdi. Her yapının olduğu gibi politik anlamda alınan kararların ve kurulan yapıların da kendine özgü bir adı ve bir yapılış amacı vardı. Her ne kadar en popüler eserler tiyatrolar, stadyumlar olsa da bu gün hayatımızda bulunan birçok mimari eserin temeli antik dönemde atılmıştır. Bunlardan biri de aranan bir kelime olarak Panionion. Peki Anadolu topraklarında 12 şehir devletinin (Polis) birleşerek oluşturduğu politik bir yapı.

Panionion nedir?

Panionion, Bugünkü Ege Bölgesi’nde yer alan 12 şehir devletinin dış tehditlere karşı bir arada bulunmasını sağlamak amacıyla yaptığı bir şehirler birliğidir. Bu şehir birliği içerisinde bulunan kentler; Priene, Miletos, Myos, Ephesos, Koloplıon, Teos, Lebedos, Klazomenai, Phokaia, Erythrai, Samos ve Khios Adaları’dır. Smyrna bu birliğe daha sonra katılmıştır.

Panionion’un bir diğer anlamı

Şehir Birliğine verilen ismin yanı sıra Anadolu toprakları üzerinde bu isimle bulunan bir yer de mevcuttur. İonların bir bayramı olarak kutlanan Panionion, bir yerde toplanma ihtiyacını doğuruyordu. Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan Tekeağaç Burnu yakından bulunan kutsal bölgenin adı da Panionion’dur. Bu yapı, 12 İon kentinin merkezi, birlik ile ilgili kararların alındığı bir yerdi. Burada önemli kararlar alınıyor, kentlerin talepleri dinleniyordu. Aynı zamanda bu toplantılar eğlence ve festivallerle de renklendiriliyordu.  Strabon’a göre denizden yaklaşık 550 metre içerideki bu kutsal alanda yapılan bayram törenlerinde rahip olarak Prieneliler hizmet etmekteydi. Panionia’daki son toplantılarını, Perslere karşı giriş­tikleri başarısız ayaklanmanın sonunda (Ionia Ayaklanması) gerçekleştiren Ionialılar, törenlerini sonraları daha emin bir yer olan Efes’te yapmaya başladılar.

Panionion ile ilgili arkeolojik çalışmalar

“1957-58 yıllarında Frankfurt Üniversitesi’nden profesör arkeolog Gerhard Kleiner yaptığı kazı çalışmalarında kayanın dış yüzeyine oyulmuş 11 basamaklı antik tiyatro şeklindeki bir yapıyı ortaya çıkarmıştır. Kleiner, burasının Panionion’un merkezi olduğunu ve Poseidon Helikonios’a adanmış bir sunağın bulunduğunu kanıtlamıştır.

*Agora nedir? Kent yaşamındaki önemi neydi?

**Akropolis nedir? Kent yaşamındaki önemi neydi?

***Mimarlar Odalarına sembol olan yapı: Megaron nedir?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.